Nowy sprzęt w tarnowskim szpitalu

Dwieście tysięcy złotych kosztował tomograf okulistyczny, który będzie służył pacjentom Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza. Dzięki zakupowi tego sprzętu możliwa będzie niedostępna dotychczas dokładna diagnostyka siatkówki oka.

Tarnowski Szpital im. Świętego Łukasza z własnego budżetu sfinansował kupno nowoczesnego urządzenia SOCT Copernicus HR zwanego popularnie tomografem okulistycznym. Jest to aktualnie najnowocześniejszy tego typu aparat dostępny na rynku, z którego korzysta obecnie 200 klinik okulistycznych na całym świecie. Jego zaletą jest krótki czas badania wynoszący około pięciu minut oraz wysoka rozdzielczość pozwalająca na uzyskanie wysokiej jakości trójwymiarowego obrazu umożliwiającego badanie trudno dostępnych obszarów dna oka: siatkówki i nerwu wzrokowego.

Aparat pozwala znacznie skuteczniej leczyć pacjentów. Za jego pomocą można szybko i dokładnie diagnozować choroby siatkówki, a zwłaszcza takie schorzenie jak degeneracja plamki siatkówki, określane mianem epidemii XXI wieku, które nie leczone może doprowadzić do ślepoty. Tomograf jest też bardzo przydatny w diagnozowaniu i monitorowaniu jaskry. Urządzenie pozwala ponadto diagnozować choroby rogówki, tęczówki i biometrie przedniej komory oka.

Szpital decydując się na zakup urządzenia odpowiedział na zapotrzebowanie pacjentów, którzy po dokładną diagnozę siatkówki musieli fatygować się aż do Krakowa. Teraz wiele wskazuje na to, że będzie to możliwe na miejscu. W niedługim czasie planowane jest uruchomienie poradni siatkówkowej. Warunkiem jest uzyskanie kontraktu na tego rodzaju świadczenia medyczne. – Zwróciliśmy się już w tej sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia i liczymy na pozytywne potraktowanie naszej prośby – podkreśla Anna Czech, dyrektor tarnowskiego szpitala.
04.08.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |