Poszerzenie wiedzy o objawach chorób nowotworowych, promocja badań profilaktycznych i zwiększenie liczby wcześnie wykrytych nowotworów – takie cele przyświecały programowi edukacyjnemu prowadzonemu przez pięć lat przez szpital św. Łukasza w Tarnowie. 5 grudnia podsumowano ostatni etap programu.
Szpital im św.Łukasza w Tarnowie zakończył realizację piątej edycji programu edukacyjnego „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”.
W ramach programu w całym województwie odbyło się 10 spotkań, w czasie których uczestnicy wzięli udział wykładach i dyskusjach prowadzonych przez Marię Srebro-Stańczyk, lekarza onkologa oraz w szkoleniach techniki samobadania piersi. W spotkaniach uczestniczyło w sumie 1210 osób, 150 osób skorzystało natomiast z usług Onkologicznego Telefonu Zaufania.
Głównym celem programu było zapoznanie i „oswojenie” uczestników z nowotworami, zwiększenie motywacji do badań, a co za tym idzie jak najwcześniejsze podjęcie leczenia ewentualnej choroby. – Ciągle zaskakuje nas fakt, że tzw. młodzi, dorośli czyli osoby w wieku lat dwudziestu uważają, że wiek chroni przed chorobą. Otóż nie chroni. Choroba może pojawić się w każdym wieku. Dlatego staraliśmy się wszystkim przybliżyć sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. W społeczeństwie ciągle jeszcze jest lęk przed diagnostyką i bagatelizowanie tych objawów. A wczesne zdiagnozowanie choroby to bezpośrednie przełożenie na jej wyleczalność – mówi dr Maria Srebro-Stańczyk.
Każdy z uczestników wypełnił związaną z programem anonimową ankietę. Z analizy ankiet wynika, że ¾ uczestników spotkań poszerzyło swoją wiedzę o nowotworach, a prawie wszyscy przyznali, że programy edukacyjne wciąż są potrzebne.
Program realizowany był przy wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego.