Prawie 4,5 mln złotych trafiło w minionym roku do Tarnowa w formie dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z dofinansowania skorzystało ponad 1600 tarnowian, największą kwotę uzyskano na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.
W ubiegłym roku Tarnów uzyskał dotację w kwocie blisko 4,5 miliona złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki przekazano miedzy innymi na likwidację barier architektonicznych, program „Aktywny samorząd” oraz rehabilitację zawodową i społeczną. Z dofinansowania skorzystało ponad 1 600 mieszkańców Tarnowa.
Największą kwotę, ponad 3,7 mln złotych, uzyskano na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. W ramach tego dofinansowania chętni korzystali z kursów podnoszących kwalifikacje, otrzymali wsparcie finansowe umożliwiające udział w turnusach rehabilitacyjnych, otrzymali środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej czy skorzystali z pomocy w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego. Taka forma wsparcia dotarła do ponad tysiąca osób.
Tarnowski magistrat w minionym roku po raz kolejny przystąpił do programu „Aktywny samorząd”, finansowanego ze środków PFRON. Głównym założeniem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających właściwe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. W jego ramach osoby niepełnosprawne mogły uzyskać dofinansowanie między innymi na zakup sprzętu elektronicznego, dofinansowanie szkoleń lub kontynuowania nauki czy pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej.
Ważnym elementem było też dofinansowanie ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa małopolskiego robót budowlanych w obiektach publicznych służących rehabilitacji. Zrealizowano dwa istotne projekty. Pierwszy to rozbudowa budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie o szyb windowy wraz z przebudową istniejącego węzła sanitarnego w celu dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Natomiast drugi to budynek przy ul. Zbylitowskiej 9 oddany na podstawie umowy dzierżawy Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w którym również dobudowano szyb windy. Stowarzyszenie zamierza prowadzić w tym budynku m.in. Niepubliczne Przedszkole Specjalne oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.