Działający od 1 grudnia ubiegłego roku Dzienny Dom Opieki Medycznej w Wierzchosławicach okazał się dobrym rozwiązaniem dla pacjentów. Zdaniem lekarzy ta forma terapii wypełnia lukę w dotychczasowym systemie. Realizacja projektu „Twoja droga do zdrowia jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Są pierwsze wnioski z funkcjonowania Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach. Zdaniem pracującej w placówce lek. Iwony Kurowskiej, specjalisty geriatry, nowa forma opieki świetnie wpisuje się w potrzeby, wypełniając lukę w dotychczasowym systemie. Już po pierwszych tygodniach zaobserwowano wymierne efekty w terapii. Wiadomo też, dla jakich pacjentów ta forma opieki niesie najwięcej korzyści.
Zdaniem osób zatrudnionych w placówce, która została uruchomiona 1 grudnia, już widać poprawę, dotyczącą czynności ruchowej wielu pacjentów. - Ponadto u części osób zmodyfikowaliśmy terapię. Dokonaliśmy przeglądu leków, ponieważ mamy w zespole także farmaceutę, który służy pomocą w zakresie interakcji lekowych, więc staramy się eliminować to, co jest niepotrzebne. I u wielu osób mamy lepszą kontrolę nad nadciśnieniem, lepszą kontrolę cukrzycy, mamy też osobę z odleżynami i odnotowaliśmy postępy, jeśli chodzi o gojenie ran – tłumaczy Iwona Kurowska. - Podopieczni stworzyli zgrany zespół, w którym dobrze postępuje proces socjalizacji. Pacjenci rozwijają umiejętności manualne, chętnie pracują nad różnymi wyzwaniami plastycznymi, są zainteresowani ćwiczeniami muzycznymi i dzięki wsparciu psychologicznemu stopniowo się otwierają, informując o swojej sytuacji.
Ponieważ ich kłopoty zdrowotne są różnej natury, zaczynając od ograniczeń ruchowych przez obciążenia internistyczne, psychologiczne po socjalne, w zespole, prócz lekarzy specjalistów geriatry i rehabilitacji pracują także psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, dietetyk, opiekunowie medyczni i pielęgniarki. Dlatego właśnie DDOM można szczególnie polecić pacjentom, którzy mają wiele problemów medycznych. Zazwyczaj takie osoby korzystają z usług wielu lekarzy. Zdarza się, że brakuje koordynacji tych działań. Tymczasem zespół DDOM realizuje całościowe, holistyczne spojrzenie na kłopoty zdrowotne, patrząc także na pacjenta w aspekcie jego rodziny czy środowiska. Ponadto Dzienny Dom może być polecany dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością ruchową i funkcjonalną.
Na kwalifikację do placówki mogą liczyć osoby po leczeniu w szpitalu, które zakończyło się w ciągu minionych 12 miesięcy. Ich sprawność powinna oscylować w zakresie od 40 do 60 punktów w tak zwanej skali Barthel . Realizacja projektu „Twoja droga do zdrowia”, dzięki któremu uruchomiono DDOM w Wierzchosławicach jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”.