Zaproszenie na Słowację

Na zakończenie wakacji może warto wybrać się do słowackiego Bardejova, miasta często i chętnie odwiedzanego przez tarnowian. Okazją będzie 658 historyczny i 38 współczesny Jarmark Bardejovski.

W ostatnim tygodniu sierpnia Słowacy zapraszają do swojego Bardejova na Jarmark Bardejovski, ogromną imprezę, której towarzyszyć będzie XVII edycja międzynarodowej wystawy Bardkontakt 2009 oraz specjalistyczna konferencja poświęcona tematyce zabytkowych centrów miast. Organizatorem jarmarku jest miasto Bardejov, a organizatorzy przygotowali bogaty program kulturalny, atrakcje dla dzieci, stoiska handlowe i gastronomiczne.

Uroczyste otwarcie jarmarku nastąpi 27 sierpnia o godzinie 16.00 na bardejovskim rynku, w obecności burmistrza Bardejova i prezydenta Republiki Słowackiej. Imprezie, od pierwszej do ostatniej godziny towarzyszyć będą występy zespołów prezentujących różne trendy i mody. Od melodii z lat siedemdziesiątych, poprzez muzykę peruwiańską, romską i ludową, aż po kolejną odsłonę bardejovskiego Festiwalu Rockowego. Nie zabraknie także akcentów polskich – przed Domem Polsko – Słowackim na rynku, polscy artyści malować będą swoje prace. Jarmark zakończy się 30 sierpnia „Popołudniem z folklorem”.

Wschodniosłowacki Bardejov, wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO, wkomponowany jest w piękny pejzaż z mnóstwem atrakcji turystycznych. Powszechnie znane jest bardejovskie uzdrowisko, na terenie którego znajduje się Muzeum Architektury Ludowej, gdzie zgromadzono 28 wiejskich budowli z Szarysza Górnego i Zemplina Północnego. O Bardejowie mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji, a zabytki znajdujące się w jego historycznym centrum wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego. Tworzy je kompleks budynków otoczonych ciągiem miejskich murów obronnych, które są jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych. Oprócz kamiennego wału, zachowała się także brama i siedem bastionów. Centralnym miejscem jest prostokątny rynek zabudowany szeregiem kamienic mieszczańskich z typowymi szczytowymi fasadami z okapami. Dzisiaj dookoła rynku małe kawiarenki, puby i restauracje kuszą turystów słowackim piwem i kulinarnymi atrakcjami dla podniebienia. W samym środku rynku stoi ratusz z XVI wieku, ale zabytkową perełką jest rzymskokatolicka Bazylika Minor Św. Egidiusza. Jej budowę rozpoczęto na początku XV wieku, stopniowo przekształcając ją we wspaniałą gotycką bazylikę o trzech nawach. W jej wnętrzach znajduje się zespół jedenastu późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z rzeźbami uważanymi za najcenniejsze w Europie. Ozdobą miasta jest też klasztor franciszkański wraz z kościołem.
19.08.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |