Rozpoczęła się „Jesienna SyMfonia Serc”

olskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego ogłosiło wrzesień miesiącem SM. SM to skrót od łacińskiej nazwy sclerosis multiplet, czyli stwardnienie rozsiane. Szacuje się, że w Polsce żyje od 45 do 60 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane. SM jest nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii, rehabilitacji i opiece można spowolnić, a czasem nawet zahamować jego rozwój. Dzięki temu diagnoza nie przekreśla szans na normalne życie.

W Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w obecności polityków, aktorów, sportowców, muzyków i lekarzy zainaugurowano „Jesienną SyMfonię Serc” - zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, ogólnopolską kampanię edukacyjno - informacyjną, której głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat stwardnienia rozsianego. - W Polsce żyje jedna z największych grup chorych na SM w całej Europie. Mimo to, w naszym społeczeństwie istnieje bardzo niski poziom wiedzy o stwardnieniu rozsianym i życiu z tą chorobą. Wiele osób nie wie jak rozszyfrować skrót SM i chcemy to zmienić. Potrzebujemy wsparcia społecznego, zwłaszcza tu - w naszym kraju, gdzie nowoczesne leczenie otrzymuje zaledwie około 2 600 osób, a zdaniem specjalistów ta liczba powinna zawierać się w granicach od 8 do 10 tysięcy. W Polsce tylko niewielki procent chorych może korzystać ze specjalistycznej rehabilitacji, a Ministerstwo Zdrowia, mimo wcześniejszych deklaracji, nie widzi możliwości wprowadzenia Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM – mówi Izabela Czarnecka, przewodnicząca PTSR - Dlatego PTSR zdecydowało się zorganizować ogólnopolską kampanię społeczną, która ma pomóc przełamać barierę obojętności, z którą spotykają się ludzie chorzy na SM.

Inauguracji „Jesiennej SyMfonii Serc” na Zamku Ujazdowskim towarzyszyła premierowa prezentacja spotów poświęconych objawom choroby, które będą się ukazywały w sieci kin Multikino na terenie całej Polski, jak również inauguracja serwisu poświęconego stwardnieniu rozsianemu www.mamsm.pl. Zaprezentowano także prace wyróżnione podczas konkursu fotograficznego „Mój świat w magicznym oku” oraz wiersze nadesłane na konkurs poetycki „Mój świat zamknięty w poezji”. Oba konkursy skierowane były zarówno do osób chorych na SM oraz ich najbliższych jak i do wszystkich, którzy zdecydowali się nie tylko sprawdzić swoje artystyczne umiejętności, ale również wziąć udział we wrześniowej akcji PTSR.

Oficjalne zakończenie kampanii edukacyjnej PTSR będzie miało miejsce 4 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Przez cały czas trwania kampanii, regionalne oddziały PTSR będą prowadziły indywidualne akcje w poszczególnych województwach.

„Jesienną SyMfonię Serc” przygotowano przede wszystkim z myślą o ludziach zdrowych, którzy nie wiedzą czym jest SM, a osoby ze stwardnieniem rozsianym postrzegają przez pryzmat ich niepełnosprawności i choroby. Dotyczy to nie tylko pracodawców, którzy niechętnie zatrudniają cierpiących na SM ale także tych, którzy unikają kontaktu z chorymi na przykład w obawie przed zarażeniem. SM nie jest chorobą zakaźną i można z nią normalnie żyć, mieć rodzinę, przyjaciół, hobby czy pracę. Dlatego też celem kampanii oprócz szerzenia informacji na temat samej choroby jest zmiana świadomości społeczeństwa tak, aby w dotkniętych stwardnieniem rozsianym dostrzegano przede wszystkim ludzi, a nie tylko nieuleczalną chorobę.

16.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |