Jest pomysł na "bimę"

Po przejęciu terenu wokół bimy starej synagogi w Tarnowie planowane jest zagospodarowanie przestrzeni wokół bimy, poprzedzone starannymi badaniami archeologicznymi. Pierwsze projekty aranżacji przestrzeni w miejscu, gdzie kiedyś stała żydowska świątynia powstały przed laty w pracowniach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Bima starej synagogi w Tarnowie od niedawna jest własnością komunalną. Władze miasta deklarują, że miejsce to, po przeprowadzeniu badań archeologicznych stanie się jednym z piękniejszych zakątków starego Tarnowa. Przy ulicy Żydowskiej powstać ma miejsce spotkań oraz wydarzeń kulturalnych – spektakli i koncertów.

Stara synagoga w Tarnowie została wzniesiona w drugiej połowie XVII wieku, na miejscu dawnego drewnianego budynku świątyni, zniszczonego przez pożar. W XIX wieku przebudowano ja o powiększono. 8 listopada 1939 roku Niemcy spalili synagogę, a resztki jej murów zostały rozebrane.

Pierwsze projekty aranżacji przestrzeni wokół bimy powstały przed wielu laty w pracowniach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Plany przewidywały wyeksponowanie zarysu synagogi, rekonstrukcję murów obronnych oraz budowę amfiteatru, w nawiązaniu do funkcji, jaka plac ten pełni od kilkunastu lat w czasie nocnych koncertów organizowanych w ramach Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – mówi Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego muzeum.
19.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |