Profilaktycznie w tarnowskim szpitalu

Ponad 2600 osób skorzystało w tym roku z programów profilaktycznych prowadzonych przez Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. W ramach bezpłatnych badań wykonywano m.in. mammografię oraz badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego i gruczołu krokowego.

Przy realizacji programów badań profilaktycznych tarnowski szpital im. Świętego Łukasza szpital współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz z samorządowymi władzami Tarnowa, pozyskując w tych źródłach pieniądze na pokrycie kosztów badań.
Dzięki temu kobietom w wieku 40 - 70 lat można było zaoferować program profilaktyki raka piersi obejmujący m.in. wykonanie 150 mammografii. Do kobiet w wieku 25 - 59 lat adresowany był program profilaktyki raka szyjki macicy. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza ten pierwszy. Z oferty skorzystało ponad 1800 kobiet. W ramach drugiego programu przebadano ponad 500 kobiet.

Mężczyźni zameldowani w Tarnowie w wieku powyżej 40 lat mogli natomiast skorzystać z badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego i gruczołu krokowego. Zdecydowało się na to prawie 280 osób.
W ocenie dyrekcji szpitala tego rodzaju programy warto kontynuować, ponieważ w dłuższej perspektywie przynosi to wyłącznie pozytywne skutki. – Pacjenci wcześnie zdiagnozowani zwiększają szanse wyleczenia, a dla szpitala leczenie chorób wcześnie wykrytych jest tańsze – podkreśla Anna Czech, dyrektor szpitala zapowiadając kontynuację tego rodzaju akcji. Ich częstotliwość i zakres zależeć będzie jednak od możliwości finansowych.
23.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |