Po kilkunastu miesiącach prac zakończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Za kwotę ponad 7 milionów złotych zmodernizowano lądowisko dla śmigłowców, a sam SOR zyskał nowe, przestronne pomieszczenia i komfortowe warunki. Pozostaje mieć nadzieję, że w ślad za komfortem, skróci się także czas oczekiwania na przyjęcie.
Dobiegła końca modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w „nowym” szpitalu w Tarnowie. Zakończyła się tym samym realizacja projektu opiewającego na kwotę 7,2 miliona złotych, w ramach którego już w zeszłym roku na terenie szpitala zmodernizowano lądowisko dla śmigłowców. Teraz zakończono drugi etap inwestycji związany z przebudową i remontem oddziału ratunkowego. 30 listopada tradycji stało się zadość i wstęga została uroczyście przecięta, a pomieszczenia oddziału poświęcone. W uroczystym otwarciu uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Szpitalny Oddział Ratunkowy zyskał teraz przede wszystkim nowoczesną część obserwacyjną obszaru urazowego. To tu, w nowych, przestronnych i starannie wyposażonych wnętrzach, będą przyjmowani pacjenci poszkodowani w wypadkach oraz chorzy w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu. - Sam oddział oraz miejsce oczekiwania są bardziej komfortowe i przyjazne pacjentom. Powstały dodatkowe stanowiska kierowania pacjentów w zależności od potrzeb do konkretnego specjalisty, co skróci czas oczekiwania na przyjęcie. W jednym miejscu powstał obszar dla chirurgii i ortopedii. Łącznie będzie dziewięć łóżek oddzielonych parawanami, a uwaga lekarzy i pielęgniarek będzie skupiona na danym obszarze i pacjencie – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala.
W bezpośrednim sąsiedztwie sali obserwacyjnej umieszczono dodatkowo dwa łóżka reanimacyjne. Na oddział zakupiono nowe USG oraz mechanicznego ratownika, który pomaga m.in. przy reanimacji.
Wyremontowane zostało wejście do SOR, hol, wiata i podjazd dla karetek. W sumie w ramach remontu zmodernizowano łącznie 1182 m2 powierzchni, a SOR zyskał dodatkowe 110 m2. Dzięki temu pojawiły się nowe pomieszczenia, m.in. pokój dla psychologa czy pokój dla matki z dzieckiem.
W obiekcie wymieniono windę, okna, drzwi, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, a także zmodernizowano instalacje przeciwpożarowe i informatyczne. Dziś obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. .
Ze szpitalnego oddziału ratunkowego korzysta rocznie około 45 tysięcy pacjentów. Pracuje na nim 24 lekarzy, 39 pielęgniarek i 14 ratowników medycznych. Teraz, dzięki przeprowadzonej rozbudowie, poprawi się komfort ich pracy, a także przyjęć i hospitalizacji pacjentów.