Transporter pediatryczny gotowy na pomoc potrzebującym

Kosztem 40 tysięcy złotych samorząd Tarnowa zakupił transporter pediatryczny. Transporter służył będzie wszystkim potrzebującym dzieciom, do których wezwane będzie pogotowie, w tym również tym pozostawionym w „oknie życia" – umożliwiając bezpieczny transport do szpitala. Decyzję o zakupie podjęto w czerwcu, obecnie transporter zaczął służyć najmłodszym pacjentom.

Prezydent Tarnowa przeznaczył w bieżącym roku 40 tysięcy złotych na sfinansowanie zakupu transportera pediatrycznego. W celu realizacji tego zakupu 16 czerwca zawarta została umowa dotacji z Powiatową Stacją Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Ostateczny koszt urządzenia wyniósł 39.656 złotych.

Decyzja dotycząca zakupu transportera ma związek z uruchomieniem 19 marca tego roku w Tarnowie przez Caritas Diecezji Tarnowskiej „okna życia”, mieszczącego się w Domu Zakonnym Sióstr Józefitek przy ul. Mościckiego 34. W przypadku pozostawienia tam noworodka wezwana będzie karetka pogotowia - celem zbadania dziecka, udzielenia pierwszej pomocy i przetransportowania do szpitala. To właśnie zapewnić ma transporter pediatryczny.

Wnętrze urządzenia wyłożone jest specjalną pianką, absorbującą drgania i uderzenia, chroniąc tym samym przed wstrząsami. Specjalna uprząż pediatryczna, stabilizująca wszystkie kończyny, głowę i tułów oraz materac podciśnieniowy zabezpieczają pacjenta podczas transportu. Stałą obserwację wnętrza transportera ułatwiają dwie w pełni przeźroczyste pokrywy. W czasie samego transportu dostęp do pacjenta umożliwiony jest za pomocą specjalnych, zakrywanych otworów na dłonie, dzięki czemu niezbędne czynności przy dziecku mogą być wykonane bez konieczności otwierania pokryw i tym samym niepotrzebnego wychłodzenia komory.

Transporter można mocować na noszach znajdujących się w ambulansach sanitarnych. Do transportera mogą być montowane pompy infuzyjne, kardiomonitor oraz respirator. Jest on w pełni przenikliwy dla promieni X - można wykonać zdjęcie RTG, a także badanie rezonansem magnetycznym.
12.10.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |