Immunoterapia szansą na życie

 Lekarze specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie dołączyli do ogólnopolskiego projektu „Razem w Immuno-Onkologii”. To cykl szkoleń i działań edukacyjnych, które obejmują wszystkich zaangażowanych w leczenie nowotworów za pomocą immunoterapii. Inicjatywa skierowana jest również do pielęgniarek, a także pacjentów i ich opiekunów.

 

Immunoterapia to innowacyjna metoda leczenia nowotworów, która aktywuje układ odpornościowy do walki z rakiem. W 2018 roku naukowcy, którzy pracowali nad mechanizmami jej powstania, otrzymali nagrodę Nobla, która potwierdza przełomowy charakter odkrycia. Immunoterapia dostępna jest w Polsce w ramach programów lekowych w leczeniu czerniaka, raka płuca, raka nerki, chłoniaka Hodgkina oraz nowotworów głowy i szyi.

Podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) stwierdzono, że immunoterapia zdominuje leczenie chorób nowotworowych i wkrótce prawdopodobnie będzie wykorzystywana w leczeniu nawet co drugiego nowotworu. To właśnie dlatego tak istotne jest szerzenie wiedzy na temat immunoterapii i propagowanie jej nie tylko wśród środowiska medycznego, ale również pacjentów. Immunoterapia dostępna jest w wielu ośrodkach Polsce, jednak nie wszystkie mają takie samo doświadczenie w jej stosowaniu. Największe kompetencje mają placówki leczenia kompleksowego, w których pacjentami opiekują się wielospecjalistyczne zespoły lekarzy. Chorzy mają w nich dostęp do wszystkich refundowanych terapii. Aby zoptymalizować wyniki leczenia immunoonkologicznego, polscy eksperci stworzyli ogólnopolski program edukacyjny „Razem w Immuno-onkologii”. Projekt ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy o immunoterapii całego środowiska medycznego, lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów i ich bliskich. – Nowoczesne metody immunoterapii znajdują coraz większe zastosowanie w leczeniu przeciwnowotworowym. Najlepsze wykorzystanie immunoterapii wymaga posiadania pełnej wiedzy na temat wskazań, diagnostyki poprzedzającej kwalifikowanie chorych, postępowania podczas leczenia, w tym – działań koniecznych w przypadku występowania powikłań. Program RAZEM W IMMUNOONKOLOGII ma cel edukacyjny w każdym z wymienionych wyżej obszarów, a adresatami są lekarze i pielęgniarki oraz chorzy. Szkolenia mają charakter praktyczny z naciskiem na interaktywność uczestników w różnych ośrodkach prowadzących przeciwnowotworową immunoterapię – tłumaczy twórca programu, prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. W pierwszej fazie projekt skierowany jest do oddziałów onkologicznych, gdzie odbywają się szkolenia prowadzone przez wykładowców z ośrodków najbardziej doświadczonych w stosowaniu immunoterapii. Lekarze mają również możliwość odbycia stażu w takich ośrodkach. Dla pielęgniarek onkologicznych zorganizowano osobny cykl szkoleń.

– W naszym ośrodku od niedawna możemy stosować immunoterapię u pacjentów z rakiem nerki, rakiem płuca i nowotworami głowy i szyi. Oczywiście ostateczna decyzja o wyborze tej przełomowej metody leczenia zależna jest od lekarza prowadzącego i pacjenta, a także od kryteriów włączenia do programu lekowego – mówi dr Renata Banaś, Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

–  W szkoleniu, które odbyło się w naszym szpitalu, udział wzięli wszyscy lekarze z mojego oddziału. Zaprosiliśmy też lekarzy pulmonologów i radioterapeutów. To bardzo ważne, ale specjaliści innych dziedzin mieli świadomość stosowanych przez nas nowych terapii. Zwłaszcza jeśli to do nich pierwszych trafiają pacjenci z nowotworami. Szkolenie przybliżyło nam immunoterapię jako skuteczną metodę leczenia. Pokazało, czego możemy się spodziewać po jej zastosowaniu oraz jak monitorować pacjentów. Program „Razem w Immuno-Onkologii” uważam za jak najbardziej zasadny. Wychodzi naprzeciw zarówno personelowi szpitala, jak też pacjentom i ich rodzinom podsumowuje dr Renata Banaś.

Do tej pory odbyły się trzy szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek (w Toruniu, Tarnowie i Jeleniej Górze), w planach sa kolejne. Docelowo szkolenia w ramach projektu „Razem w Immuno-Onkologii” mają objąć ośrodki w całej Polsce.

Dla pacjentów został opracowany specjalny poradnik. Znajdują się w nim informacje dotyczące immunoterapii i działań niepożądanych, schematów postępowania i wszystkiego, co po zapoznaniu się z takim poradnikiem pozwoli choremu odpowiednio zadać pytanie lekarzowi oraz zgłosić takie działanie niepożądane, na które zapewne nie zwróciłby wcześniej uwagi. Poradnik dostępny jest w wersji drukowanej w ośrodkach stosujących tę metodę leczenia. Immunoterapia przyniosła prawdziwą rewolucję w leczeniu nowotworów. Pacjenci, którzy do niedawna nie mieli szans na życie, dziś dzięki niej mogą je realnie przedłużyć. Ciągła edukacja i podnoszenie wiedzy o immunoterapii pozwoli lekarzom skuteczniej leczyć, a pacjentom czuć się bezpieczniej.

 

02.03.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |