Koronawirus – nie panikować

 W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, ale epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 dociera do kolejnych krajów. O działaniach profilaktycznych rozmawiano 2 marca w Urzędzie Miasta Tarnowa.

 

W Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano9 na temat profilaktyki w obliczu epidemii koronawirusa. W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, ale nikt nie ma wątpliwości, że to tylko kwestia czasu. Najważniejsze to nie panikować. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są działania profilaktyczne. Bardzo istotnym punktem jest higiena osobista, czyli częste mycie rąk. Ma ona kluczowe znaczenie w prewencji zakażenia. Ręce należy myć używając mydła i wody przez co najmniej 30 sekund. Stosowanie maseczek Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłącznie w przypadku podejrzenia zarażenia się nowym koronawirusem lub też sprawowania opieki nad osobą podejrzaną o zarażenie. – To problem, który wymaga rozwagi. W tym przypadku najgorsza jest panika. Należy przestrzegać procedur, ale nie zatracać zdrowego rozsądku -  tłumaczy Roman Bartuś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

Osoby, które wróciły z miejsc, gdzie potwierdzono przypadki wystąpienia koronawirusa i mają takie objawy, jak: gorączka, duszności, kaszel i problemy z oddychaniem pod żadnym pozorem nie powinny udawać się do lekarza POZ lub na SOR. Należy powiadomić telefonicznie sanepid lub zgłosić się do szpitala, gdzie jest oddział zakaźny. W przypadku mieszkańców Tarnowa, który ma dwa szpitale, należy udać się do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej.

Środki ostrożności wprowadzono także w miejskich autobusach. Jak informuje prezes MPK, wszystkie pojazdy codzienne są odkażane.- Do tego celu używamy środków odkażających na bazie wysoko stężonych alkoholi: etylowego oraz izopropanolu. Czyścimy rurki, uchwyty, siedzenia i kasowniki – mówi Jerzy Wiatr.

Do tej pory na świecie odnotowano 89 080 przypadków koronawirusa w 68 krajach świata. Z powodu powikłań zmarło 3057 osób, a 45147 zostało wyleczonych. Aktualnie w Małopolsce hospitalizowanych jest ośmiu pacjentów z podejrzeniem zachorowania na COVID-19. Nadzorem epidemiologicznym objęto 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania między innymi do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

 

666 035 666, 602 430 042  to całodobowe  telefony dyżurne Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. Stacja ma swoją siedzibę przy ul. Mościckiego 10.

 

800 190 590 to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

02.03.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |