Sytuacja w tarnowskiej służbie zdrowia jest stabilna i bezpieczna – takie wnioski płyną z wideokonferencji zastępcy prezydenta Tarnowa z dyrektorami tarnowskich podmiotów medycznych. Placówki stopniowo rozszerzają swoją działalność, ale wielu pacjentów wciąż z niecierpliwością czeka na odwołane wcześniej wizyty.
Od kilku tygodni w Tarnowie nie odnotowano przypadku zakażenia koronawirusem. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o obowiązujących obostrzeniach w systemie opieki zdrowotnej. Podczas wideokonferencji zastępcy prezydenta Tarnowa Doroty Krakowskiej z dyrektorami tarnowskich podmiotów medycznych, rozmawiano o sprawach związanych z organizacją ich bieżącej pracy w czasie epidemii. Choć epidemia niewątpliwie wpłynęła na codzienne funkcjonowanie podmiotów medycznych, sytuację w tarnowskiej służbie zdrowia można określić jako bezpieczną i stabilną.
Poszczególne podmioty stopniowo rozszerzają swoją działalność, oczywiście z zastosowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. W miejskich przychodniach i spółkach medycznych wznowione zostały m.in. szczepienia dzieci zdrowych, diagnostyka obrazowa, powoli otwierane są też kolejne poradnie. Cały czas obowiązują obostrzenia dotyczące dystansu pomiędzy pacjentami na korytarzach oraz nakaz noszenia środków ochrony osobistej. Szpital im. Szczeklika oraz Wojewódzki Szpital im. św. Łukasza także dokonują stopniowego „odmrażania” swojej działalności: realizowane są zabiegi operacyjne, wzrasta liczba przyjmowanych pacjentów, prowadzona jest rehabilitacja medyczna, ponownie odbywają się także porody rodzinne. Wciąż jednak wielu pacjentów czeka na odwołanr wcześniej wizyty u specjalistów. I wciąż nie wiadomo, kiedy się one odbędą. Dyrektor Szpitala im. Szczeklika Marcin Kuta poinformował, iż wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o wpisanie laboratorium „starego szpitala” na listę podmiotów, które będą mogły wykonywać testy w kierunku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Aktualnie szpital oczekuje na decyzję ministerstwa.
Nadal utrzymuje się tendencja spadkowa zachorowań wśród dzieci. – Obserwujemy pozytywne efekty społecznej izolacji. Myślę tutaj o zamknięciu żłobów i przedszkoli. Przed epidemią w Poradni Dzieci Chorych codziennie mieliśmy około 120 pacjentów. Teraz liczba dzieci wymagających leczenia spadła do 30. Z naszych obserwacji wynika, że rodzice wolą konsultacje telefoniczne. Dużym ułatwieniem są także e-recepty – mówił Roman Korczak, lekarz pediatra, będący radnym Rady Miejskiej w Tarnowie. Zarządzający miejskimi podmiotami medycznymi zgodnie potwierdzają, że dorośli także chętnie korzystają z teleporad. W ich opinii jest to rozwiązanie, które się zwyczajnie sprawdziło, dlatego warto je kontynuować także po wygaszeniu epidemii.
Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Domy Pomocy Społecznej funkcjonują normalnie. W każdym zostały wprowadzone wszystkie możliwe obostrzenia. Pamiętać jednak należy, że nie są to placówki medyczne. Osoby przebywające w DPS-ach mają stały kontakt z lekarzami poprzez wizyty domowe. - Chciałam bardzo serdecznie podziękować pani prezydent, że robi takie spotkania, gdyż dzięki nim możemy poznać sytuację w innych przychodniach i możemy wymienić się doświadczeniami – mówiła radna Krystyna Mierzejewska, lekarz i menadżer służby zdrowia. Dla mnie są to bardzo cenne spotkania – dodała.
- Mogę państwa zapewnić, że macie wsparcie we władzach miasta. Myślę, że nasze dotychczasowe działania przyniosły dobry efekt – nie pojawiają się nowe przypadki zachorowań. Korzystając z okazji pragnę przekazać w imieniu prezydenta Romana Ciepieli słowa podziękowania i najwyższego uznania za trud i zaangażowanie, jakie wnosicie do swojej pracy, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i regionu – mówiła prezydent Dorota Krakowska.
W rozmowie z prezydent Krakowską uczestniczyli: powiatowy inspektor sanitarny, dyrektorzy miejskiego Szpitala im. Szczeklika i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Łukasza, Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Zespołu Przychodni Specjalistycznych, Mościckiego Centrum Medycznego oraz miejskich przychodni lekarskich i Domów Pomocy Społecznej. Kolejne spotkania z przedstawicielami placówek medycznych będą się odbywać co dwa tygodnie.