Od 8 stycznia pacjenci otrzymywać będą skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok m.in. po e-recepcie, zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.
Od 8 stycznia niemal wszystkie skierowania wystawiane będą w postaci elektronicznej. E-skierowania będą wydawane głównie pacjentom, którzy muszą udać się do lekarza specjalisty. E-skierowania obowiązywać będą także w przypadku:
- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
- skierowania do szpitala
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
- rezonansu magnetycznego
- badania endoskopowego przewodu pokarmowego
- badania echokardiograficznego płodu.
Bez zmian, czyli w papierowej wersji, będą nadal wystawiane skierowania na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, na rehabilitację, pobyt w szpitalu psychiatrycznym i świadczenia programu lekowego. Do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty żadne skierowanie nie jest potrzebne.
Zasada wystawiania e-skierowań jest podobna jak w przypadku e-recepty.Lekarz pierwszego kontaktu podczas wizyty lub teleporady podaje pacjentowi numer skierowania, pacjent może także otrzymać go mailem lub sms. Z otrzymanym kodem można się zarejestrować zarówno stacjonarnie, jak i telefonicznie, nie wychodząc z domu. Należy jedynie pamiętać o podaniu swojego numeru PESEL. Jeśli kod się zgubi, można go znaleźć na Koncie Pacjenta lub zadzwonić do lekarza, który wystawiał skierowanie. E-skierowanie pozwoli zmniejszyć kolejki zarówno do lekarzy, jak i do pracowni specjalistycznych. Elektroniczny dokument pozwoli bowiem zarejestrować się tylko w jednej placówce lub poradni.