Rehabilitacja mimo pandemii

 Wielu pacjentów narzeka na mocno ograniczoną dostępność służby zdrowia. Tymczasem  terapeuci Centrum Zdrowia Tuchów odwiedzają pacjentów w domach. Rehabilitacja domowa nie jest dla wszystkich, oznacza rozpoczęcie terapii tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i gdzie czas odgrywa główną rolę. Wciąż jeszcze można się na nią rejestrować.

 

Z rehabilitacji domowej w ubiegłym roku skorzystało w Centrum Zdrowia Tuchów 1200 pacjentów, rok wcześniej było ich 800. Doświadczeni terapeuci odwiedzają chorego w domu i tutaj wykonywane są zabiegi. Rehabilitacja domowa jest przeznaczona dla pacjentów po uszkodzeniu układu nerwowego oraz rdzenia kręgowego. Ponadto świadczenia są rekomendowane dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych lub biodrowych, a także po urazach nóg i po zabiegach endoprotezoplastyki stawu. Z tej formy leczenia mogą korzystać pacjenci po udarach. Do zabiegów są także kwalifikowane osoby m.in. osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Parkinsona, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu i w stanie wegetatywnym. Skierowanie na tę formę rehabilitacji może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista. Na dokumencie musi się znaleźć adnotacja, że zabiegi mają być przeprowadzane w domu pacjenta. W praktyce zapewnia to szybsze rozpoczęcie terapii. A wcześnie wdrożone zabiegi znacznie ograniczają ryzyko powikłań. Pacjenci mają prawo do 80 dni zabiegowych w roku i nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. Świadczenia są realizowane w tygodniu w godz. 8:00 do 18:00, godziny są dopasowywane do potrzeb i możliwości pacjentów. W praktyce zabiegi wykonywane są w cyklu dziesięciodniowym, dzień po dniu. - Jeżeli pacjent posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest wpisywany do kolejki oczekujących. W naszych placówkach  przyjmowany jest w najbliższym możliwym terminie czyli do 2 tygodni od czasu dostarczenia skierowania – tłumaczy Ewa Wszołek, kierownik Ośrodka Rehabilitacji CZT.

Świadczenia obejmują: indywidualną pracę z pacjentem dostosowaną do schorzenia i aktualnego stany zdrowia, masaż, ćwiczenia czynne z wykorzystaniem rożnego rodzaju sprzętów, drenaż limfatyczny oraz elektrolecznictwo i laseroterapię. Indywidualne podejście fizjoterapeuty, który podczas wizyty poświęca czas tylko jednej osobie, gwarantuje szybkie efekty. Ponadto w ramach wizyt domowych terapeuci zajmują się też edukacją rodziny i opiekunów, by czynności związane z opieką nad chorym były jak najmniej obciążające.

- Warto podkreślić, że nasi pracownicy wciąż podnoszą kwalifikację. Dotychczas wiedzę zdobywali na licznych kursach m.in. : w zakresie PNF, terapii manualnej, spastyczności, masażu tkanek głębokich, drenażu limfatycznego, punktów spustowych, w zakresie kinezjotapingu, terapii barku i kolana, kursu SI, spiralnej stabilizacji kręgosłupa i wielu innych – podsumowuje Ewa Wszołek.

W okolicach Tarnowa wciąż można można się rejestrować telefonując pod numer 728 588 856, w rejonie Wierzchosławic 795 595 168, w Tuchowie 14 652 55 03, a w rejonie Szerzyn 14 65173 94.

04.03.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |