Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno

 Leczenie wad zgryzu najczęściej kojarzy się z wiekiem dziecięcym, okresem dojrzewania, ewentualnie po prostu z młodym wiekiem. To rzeczywiście najlepszy czas, aby założyć aparat, bo gdy organizm się rozwija, wada zgryzu jest łatwiejsza do leczenia, tkanki bardziej elastyczne, a kości mniej uwapnione. Jednak ograniczenia wiekowe w leczeniu ortodontycznym to mit. Dlatego niezależnie od wieku warto pomyśleć o swoim zgryzie. Zysk to nie tylko równo ustawione, zdrowe zęby, ale i korzyści dodatkowe. Aparat ortodontyczny rozwiązuje ie tylko problemy natury estetycznej, ale i te związane ze zdrowiem.


Aparat ortodontyczny to nie tylko kwestia estetyki

Jak mozna dowiedzieć się ze strony  ortolingwa2.pl, aparat ortodontyczny nosimy nie tylko po to, aby mieć ładne zęby. Co prawda względy estetyczne są dla wszystkich niezwykle ważne, ale okazuje się, że wady zgryzu mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie. A im później podejmiemy leczenie, tym będzie ono dłuższe, bo wady zgryzu będą postępować, stając się przyczyną innych schorzeń.

U osób dorosłych często dochodzi np. do sytuacji, gdy górny i dolny łuk źle się ze sobą stykają, co prowadzi do rozwoju choroby okluzyjnej. Jej efektem jest m.in. nadmierne ścieranie się zębów w wyniku nierównomiernego rozłożenia sił w jamie ustnej. Tego rodzaju schorzenia mają dalsze konsekwencje. Napięciowe bóle głowy, bóle szyi i ramion, zwyrodnienie stawu żuchwowo - skroniowego (pacjenci określają ten stan, jako "klikanie" w okolicach uszu) - to tylko niektóre z nich.

 

Czy leczenie ortodontyczne 40- latka ma sens?

Czy po 40. czy 50. roku życia jest w ogóle sens zakładać aparat ortodontyczny? Oczywiście, że tak. Jak przekonują specjaliści, wielu pacjentów przekracza 60. a nawet 65 rok życia. Współczesne, zaawansowane metody, pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Z kolei nowoczesne aparaty umożliwiają dyskretne, a nawet całkowicie niewidoczne leczenie wad zgryzu. W sytuacji, w której zajmowane stanowisko, wykonywany zawód, czy zbliżające się ważne wydarzenie w życiu prywatnym wykluczają stosowanie tradycyjnego, metalowego aparatu, rozwiązaniem są niezauważalne dla otoczenia aparaty nakładkowe lub lingwalne.

 

Leczenie ortodontyczne opóźnia efekty starzenia

Okazuje się, że wady zgryzu przyspieszają proces starzenia się twarzy. Obniżenie wysokości zwarcia zębów, starcie zębów, czy ich stłoczenie, powodują zapadnięcie tkanek miękkich (policzki, wargi). W ten sposób zmarszczki mimiczne i wszelkie bruzdy na twarzy pogłębiają się, skóra staje się wiotka i traci naturalne podparcie. Efekty upływającego czasu są wtedy jeszcze bardziej widoczne. Leczenie ortodontyczne pozwala na odtworzenie prawidłowych relacji zębowych i tym samym na podparcie tkanek miękkich. Zmarszczki ulegają wygładzeniu, usta wizualnie powiększają się. Efekt? Kuracja przeciwstarzeniowa, która pozwala na dłużej zachować młody wygląd twarzy.

 

10.03.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |