Sport pod nadzorem

 Praca przy komputerze i pogarszająca się dieta sprawiają, że coraz częściej szwankuje zdrowie. Sposobem na lepsze samopoczucie mogą być ćwiczenia na siłowni czy jazda na rowerze, bo trudno przecenić jakąkolwiek aktywność ruchową. Aby była ona bezpieczna, warto skorzystać z medycyny sportowej, która przestała być zarezerwowana wyłącznie dla wyczynowców. Ze świadczeń Poradni Medycyny Sportowej, także refundowanych przez NFZ, można skorzystać w Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Ćwiczenia na siłowni, bieganie czy jazda na rowerze to dla wielu ludzi sposób na lepsze samopoczucie, zwłaszcza w dobie siedzenia przy komputerze i coraz gorszej diety. Korzyści związane z uprawianiem sportu o umiarkowanej intensywności są kluczowe dla zachowania zdrowia. Aby aktywność była bezpieczna, warto skorzystać z medycyny sportowej, która przestała być dziedziną zarezerwowaną dla wyczynowców. Ze świadczeń Poradni Medycyny Sportowej, także refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, można skorzystać w Centrum Zdrowia Tuchów.

Opieka lekarza sportowego może być istotna na każdym etapie przygody ze sportem. Badania wstępne, polegające na kwalifikacji sportowej, pozwalają na określenie preferowanej dyscypliny i wykluczenia istotnych przeciwwskazań zdrowotnych. Badania kontrolne pozwalają z kolei określić wpływ uprawianej dyscypliny na zdrowie. Umożliwia to optymalizację prozdrowotnych skutków ćwiczeń i zapobieganie kontuzjom.

Badaniami muszą być objęci wszyscy sportowcy, którzy chcą rozpocząć oraz kontynuować treningi w sporcie kwalifikowanym. Chodzi o formy aktywności związane z uczestnictwem we współzawodnictwie sportowym, organizowanym lub prowadzonym w określonej dyscyplinie sportu przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Obowiązek odbycia badań sportowo-lekarskich dotyczy też trenerów, instruktorów oraz sędziów poszczególnych dyscyplin sportowych.  Badania powinny być wykonywane cyklicznie przed podjęciem treningów, a także po dłuższej chorobie czy kontuzji.

Warunkiem przeprowadzenia badań sportowo-lekarskich jest: dostarczenie skierowania od lekarza rodzinnego. Skierowanie wymagane jest tylko raz przy pierwszej wizycie dla dzieci i młodzieży do 23. roku życia.

Zawodnicy między 21. a 23. rokiem życia, którzy chcą skorzystać z wizyty finansowanej przez NFZ, muszą przedstawić zaświadczenie o przynależności do klubu wraz z NIP oraz pieczątką trenera. Po ukończeniu 23. roku życia badania sportowo-lekarskie są odpłatnie .

Konsultację neurologiczną (w przypadku osób, które zamierzają uprawiać sporty walki) i badania spirometryczne (płetwonurkowie) przeprowadza się co dwa lata lub co rok. Jeśli jednak wymaga tego stan zdrowia, a zawodnicy doznali urazów,  badania są przeprowadzane częściej w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym.

Przed wizytą u lekarza, w godzinach od 14.30  do 16.00, pielęgniarka przeprowadza badania antropomorficzne, zakłada dodatkową dokumentację medyczną i sprawdza kompletność badań wymaganych dla danej dyscypliny.

Konsultacje w Poradni Medycyny Sportowej Centrum Zdrowia Tuchów przeprowadzane są przez pielęgniarki w poniedziałki w godzinach od 11.00 do 13.00 oraz we wtorki w godzinach od 11.00 do 15.00. Istnieje możliwość umawiana grup sportowców po  wcześniejszym  uzgodnieniu telefonicznym pod nr tel. 14 65 35 2925.

08.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |