Wszystko o szczepieniu

 Od środy, 28 kwietnia, w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Gumniskiej rusza Punkt Szczepień Powszechnych w Tarnowie. Proste z pozoru szczepienie budzi jednak sporo pytań.


Pojawia się sporo pytań dotyczących szczepień przeciwko Covid-19. Od środy, 28 kwietnia, rusza Punkt Szczepień Powszechnych w Tarnowie. Co warto wiedzieć?


Jak mogę się zarejestrować na szczepienie w Punkcie Szczepień Powszechnych?

Do punktu można się zarejestrować na cztery sposoby – po pierwsze, dzwoniąc pod bezpłatny całodobowy numer 989. W taki sposób rejestruje się najwięcej pacjentów. Można także zadzwonić na miejską infolinię 14 688 25 76 lub 14 688 25 77, która działa codziennie od 7 do 19. Tu jednak trzeba liczyć się z tym, że oczekiwanie na połączenie może trwać kilka minut. Istnieje także możliwość rejestracji poprzez SMS po wysłaniu informacji o treści: SzczepimySię pod numerem telefonu 664 908 556 oraz 880 333 333. Dla posiadających Profil Zaufany istnieje także czwarta opcja - e-Rejestracja przez serwis pacjent.gov.pl.  System zaproponuje osobie zgłaszającej się pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania.


Jaka szczepionka zostanie podana pacjentom?

Aktualnie pacjenci będą szczepieni szczepionką Pfizer.


Ile jest stanowisk do szczepień?

Przygotowano sześć stanowisk, w których pacjenci mogą zostać zaszczepieni.


Czy w punkcie będzie lekarz?

W razie wystąpienia efektów niepożądanych po szczepieniu na miejscu służyć pomocą będzie lekarz i ratownik medyczny.


Ile trwa szczepienie?

Szczepienie wraz z wywiadem trwa około 5 minut.


Co należy przygotować przed przyjściem na szczepienie?

Trzeba zabrać ze sobą telefon z otrzymaną wiadomością o szczepieniu. Można mieć także wypełnioną wcześniej ankietę, która dostępna jest tutaj. Warto być także lekko ubranym, żeby odsłonić bez problemów ramię do szczepienia.


Czy jeśli przyjdę wcześniej, zostanę wtedy zaszczepiony?

Nie, do szczepienia obowiązuje konkretna data i godzina. Dodatkowo pacjenci, którzy przyjdą wcześniej, niż 15 minut przed umówioną godziną, nie zostaną wpuszczeni na halę.  Osoby, które będą zgłaszać się na szczepienia, powinny zachować sms z potwierdzeniem rejestracji. To będzie “przepustka” do wejścia na halę.

Nie mam samochodu. Jak mogę dojechać do punktu?

W dniu uruchomienia miejskiego punktu szczepień wystartują dwie specjalne linie autobusowe o numerach 121 i 122. Autobusy na tych liniach będą kursować co 45 minut. Linia nr 121 rozpoczynać będzie trasę na pętli na osiedlu Jasna II, prowadzić będzie ulicami: Wojska Polskiego, Starodąbrowską, Słoneczną, Lwowską i Mostową. Linia nr 122 rozpocznie kurs spod Parku Wodnego i przejedzie przez ulice: Piłsudskiego, Romanowicza, Klikowską, Solidarności, Mickiewicza, Starodąbrowską oraz Mostową. Powrót spod hali przy ul. Gumniskiej odbywać się będzie tymi samymi trasami.

Dla osób, które posiadają samochód, dostępny jest parking obok punktu.


Czy szczepienie w takiej hali jest bezpieczne?

Punkt jest w pełni dostosowany do wymogów sanitarno-higienicznych. Jest skomputeryzowany, zaopatrzony w odpowiedni sprzęt medyczny i lodówki do przechowywania szczepionek, jest też czytelnie oznakowany. Pracować tam będzie doświadczony personel medyczny i specjalnie przeszkolony personel pomocniczy.


Co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

Należy się wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i poinformować o szczepieniu.

 

27.04.2021
Komentarze:
Kinga: 30.04.2021
Jeśli wywiad i szczepienie trwają 5 minut to czy można wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia przed podaniem szczepionki?
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |