W ubiegłym, zdominowanym przez pandemię roku, do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się o ponad połowę mniej osób niż rok wcześniej. Tymczasem potrzeby pacjentów nie zmniejszyły się, rocznie ponad 800 chorych czeka na dawcę szpiku, który da im szansę na życie. 28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, rusza akcja solidarności z osobami, które mierzą się z bardzo trudnym przeciwnikiem – nowotworem krwi.
28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, Fundacja DKMS rusza z akcją #MocniejsiRazem, która solidaryzuje się z osobami mierzącymi się z bardzo trudnym przeciwnikiem – nowotworem krwi.
Co 27 sekund na świecie, a co 40 minut w Polsce ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Każdego roku ponad 800 pacjentów z Polski – potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. W polskim rejestrze zarejestrowanych jest blisko 2 mln osób, z których ponad 1,7 mln to potencjalni dawcy szpiku z bazy Fundacji DKMS.
Pomimo tak wielu zarejestrowanych osób, nadal co 5. pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego niespokrewnionego dawcy. Jego poszukiwania można porównać do szukania igły w stogu siana. Szansa na jego znalezienie wynosi 1: 20 000, a gdy chory ma rzadki genotyp, to nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by potencjalnych dawców było jak najwięcej.
Do akcji #MocniejsiRazem może dołączyć każdy i każdy może być jej ambasadorem.
Wystarczy jedna świadomie podjęta decyzja oraz zaledwie kilka kliknięć, by zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS - i być może dać komuś szansę na życie. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl, sprawdzić, czy można zostać potencjalnym dawcą szpiku i zamówić zestaw rejestracyjny prosto do domu.
· Po otrzymaniu pakietu należy samodzielnie pobierać wymaz z wewnętrznej strony policzka, wypełnić formularz dołączony do przesyłki i cały pakiet odesłać w kopercie zwrotnej na adres Fundacji DKMS.
· Kiedy okaże się, że nasz „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy, otrzymamy telefon z Fundacji DKMS z pytaniem, czy podtrzymujemy chęć pomocy potrzebującemu pacjentowi.
Do grona dawców szpiku można także dołączyć w wybranych Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Lista ośrodków dawców szpiku znajduje się na stronie www.poltransplant.org.pl