Od 1 lipca każda osoba, która w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Także od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity przyjęć do specjalistów, co ma przyśpieszyć zarówno wizytę jak i badania. Profilaktyka 40 plus to elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków.
Program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej oraz zniesienie limitów do specjalistów, to elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków, które zaczną funkcjonować od 1 lipca. Każda osoba, która ma 40 lat lub więcej, będzie mogła otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Pakiety dedykowane będą oddzielnie dla kobiet i mężczyzn, będzie też pakiet wspólny.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:
-morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
-stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
-stężenie poziomu glukozy
-oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
-kreatynina
-badanie ogólne moczu
-kwas moczowy
-krew utajona w kale
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:
-morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
-stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
-stężenie poziomu glukozy
-oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
-kreatynina
-badanie ogólne moczu
-kwas moczowy
-krew utajona w kale
-PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
-pomiar ciśnienia tętniczego
-pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
-ocena miarowości rytmu serca
Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 plus. NFZ nie organizuje konkursu ofert, placówki medyczne mogą zgłaszać się do programu.
Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent będzie musiał wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie korzystają z IKP.
E-skierowanie na badania nie wymaga wydrukowania ani pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.
By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 roku zostaną zniesione limity przyjęć. Pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.