Cieśń nadgarstka – zabiegi w MCM

 Od końca lutego, w Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Mościckiego Centrum Medycznego można będzie wykonać zabieg leczący skutecznie zespół cieśni nadgarstka. Zabiegi refundowane będą przez NFZ.

 

Zespół cieśni nadgarstka to stosunkowo częsta choroba, której towarzyszą nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palców wskazującego oraz środkowego. Skutecznym leczeniem zaawansowanego schorzenia jest zabieg operacyjny. Takie zabiegi, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, od końca lutego będą realizowane Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Mościckiego Centrum Medycznego.

Uruchomienie nowego rodzaju świadczeń wynika z ogromnych potrzeb pacjentów. Zdarza się, że  na taki zabieg muszą oni czekać nawet półtora roku. Zabiegi w MCM będą wykonywane w warunkach ambulatoryjnych przez lekarzy specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu Radosława Wojtasa w poniedziałki oraz Michała Piotrowicza w piątki. Wcześniej jednak pacjenci muszą się umówić na wizytę do Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,  podczas której wykonana zostanie niezbędna diagnostyka, a lekarz podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Do umówienia wizyty w Poradni potrzebne jest skierowanie.

Przy zespole cieśni nadgarstka początkowo objawy występują głównie w nocy. Często chorzy po przebudzeniu ignorują mrowienie, tłumacząc je nieprawidłowym ułożeniem podczas snu. Jednak w miarę rozwoju choroby postępuje osłabienie chwytu i brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść. Powoduje to wypadanie przedmiotów trzymanych w ręku. Objawy nasilają się przy czynnościach wykonywanych w zgięciu nadgarstka - jak prowadzenie samochodu lub mycie naczyń. Chorobę może powodować długotrwałe używanie myszki komputerowej, wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy przeprowadzić jak najszybciej, ponieważ początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Najczęściej stosowaną metodą terapii jest właśnie zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w znieczuleniu ręki.

Do Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznejw MCM można rejestrować się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 20.00 lub telefonicznie pod nr tel. 14 688 05 50.

 

23.02.2022
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |