Od 1 kwietnia zmieniają się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Znika możliwość samodzielnego zapisania się na test przez internet lub infolinię oraz bezpłatne testowanie w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. O konieczności wykonania testu decyduje lekarz.
Zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa zmieniają się od 1 kwietnia. O teście zadecyduje lekarz, znika możliwość samodzielnego zapisania się na test PCR przez internet lub infolinię oraz bezpłatne testowanie w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. Jeżeli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanowi wykonać test pacjentowi, zgodnie z nowymi zasadami zastosuje szybki test antygenowy, którego wynik znany będzie po kilku minutach. Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, test PCR praktycznie służył będzie ostatecznemu potwierdzeniu lub wykluczeniu, że objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.
W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz wystawi zwolnienie i zaleci samoizolację do czasu ustąpienia objawów, tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie. Decyzja o długości zwolnienia zależeć będzie od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i zagrożenia wystąpienia powikłań. Zalecane jest zwolnienie minimum 7 dni.
NFZ przypomina, że od 1 kwietnia testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów jednak testy nadal będą bezpłatne.