Miejskie hospicjum ruszy w lipcu

 1 lipca zacznie w Tarnowie funkcjonować pierwsze miejskie hospicjum stacjonarne. Hospicjum znajdzie swoje miejsce w Mościckim Centrum Medycznym i będzie zapewniać opiekę 12 pacjentom. To kropla w morzu potrzeb, ale prezydent Tarnowa ma nadzieję, że w przyszłości hospicjum uda się rozwinąć.

 

W Tarnowie leczy się obecnie onkologicznie około 3 tysięcy osób. Wiele z nich będzie, niestety, potrzebowało w przyszłości opieki paliatywnej. Tymczasem Tarnów jest jedynym  z dużych miast w Małopolsce, które nie ma hospicjum. To zmieni się już w lipcu. Po kilku latach starań, stacjonarne hospicjum miejskie zacznie funkcjonować w Mościckim Centrum Medycznym, a Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje jego działalność.W zmodernizowanym Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym placówki, opiekę paliatywną znajdzie 12 pacjentów. Hospicjum mieścić się będzie na drugim piętrze budynku, w pokojach jedno- i dwuosobowych. - To był znaczący brak na mapie opieki zdrowotnej w naszym mieście, który od kilku staraliśmy się zapełnić– mówi prezydent Roman Ciepiela. – Dzięki determinacji zarządu Mościckiego Centrum Medycznego i ich działaniom przygotowawczym udało się i będziemy w Tarnowie mieli opiekę paliatywną. Mam nadzieję, że to pierwszy krok i miejskie hospicjum będzie można rozwinąć.
Podmioty zabiegające o kontrakt na hospicjum muszą mieć doświadczenie w realizacji opieki stacjonarnej i zatrudniać wykwalifikowaną kadrę medyczną: lekarzy i pielęgniarki z odpowiednią specjalizacją, opiekunów medycznych oraz psychologów i fizjoterapeutów. Doświadczenie personelu musi być potwierdzone w oparciu o konkretne kursy, specjalizacje, ale też lata pracy przy łóżkach chorych. Muszą być zapewnione niezbędne badania diagnostyczne i laboratoryjne, konieczny jest odpowiedni sprzęt medyczny i pomocniczy. Wszystkie te warunki udało się spełnić w MCM. – Dość długo staraliśmy się o uruchomienie hospicjum i systematycznie ponawialiśmy nasze zabiegi motywując, że tarnowianie i mieszkańcy regionu, których bliscy są w stanach terminalnych i wymagają specjalistycznej opieki, powinni mieć hospicjum możliwie blisko. Cieszymy się, że udało nam się spełnić wszystkie wymagania NFZ i uzyskać kontrakt - mówi Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.
Opieka hospicyjna jest bezpłatna dla osób ubezpieczonych. Do skorzystania z niej niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Spośród pacjentów objętych opieką paliatywną, blisko 90 procent stanowią chorzy na nowotwory. Z pomocy hospicjum korzystają także cierpiący na inne schorzenia terminalne, m.in. będące następstwem chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności oddechowe czy upośledzenia odporności.  
Po uruchomieniu hospicjum w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, w MCM nadal realizowane będą świadczenia, które obejmują leczenie, pielęgnację i rehabilitację chorych, zarówno te finansowane przez NFZ, jak i na zasadach komercyjnych. Mogą z nich skorzystać pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru medycznego.

13.05.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że już pora na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią?
| | | |