Trasa VeloBiała jest jedną z planowanych w Małopolsce tras głównych na kierunku południe – północ, prowadzoną wzdłuż Białej. Według pierwotnej koncepcji miała liczyć 65 kilometrów. Teraz pojawił się pomysł, by trasę wydłużyć do źródeł Białej.
W Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie odbyło się spotkanie w sprawie budowy trasy rowerowej wałami Białej – VeloBiała. Uczestniczyli w nim burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin, przez które miałaby przebiegać trasa, a także przedstawiciele Wód Polskich, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Polskich Linii Kolejowych. Obecny był również projektant sieci tras rowerowych VeloMałopolska, Jacek Ziebura. Trasa VeloBiała jest jedną z planowanych w Małopolsce tras głównych, przeznaczonych dla masowej turystyki rowerowej. Ma być główną trasą województwa małopolskiego na kierunku południe – północ, dostępną dla wszystkich rowerzystów. Według pierwotnej koncepcji miała liczyć 65 kilometrów i prowadzić z miejscowości Stróże - doliną Białej, wałami istniejącymi i projektowanymi, wzdłuż linii kolejowej, drogami lokalnymi i polnymi - przez Bobową, Ciężkowice i Tuchów do Tarnowa. Podczas spotkania w Tarnowie padła jednak propozycja jazdy do źródeł, czyli przedłużenia trasy do Izb, gdzie na zboczach Lackowej znajdują się źródła Białej.
- Mamy przyjemność mieszkać w gminach, które są jednymi z najładniejszych w Polsce. Biała jest natomiast rzeką łączącą wszystko co najpiękniejsze w regionie – mówił otwierający spotkanie prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Przedstawiciele samorządów prezentując walory promocyjne swoich gmin, zdecydowanie poparli propozycję utworzenia VeloBiała, podkreślając, że zwiększy ona atrakcyjność całego regionu i poszczególnych gmin. – Pomysł jest trafny i realny. Czeka nas jednak wielkie wyzwanie i na pewno nie będzie łatwo. Niemniej jednak, jeżeli wierzymy wszyscy w sukces, a po to chyba się spotkaliśmy, możemy do tego wszyscy przystąpić – to jeden z wielu głosów w dyskusji.
Włodarze gmin przez które przebiegać ma VeloBiała ustalili, że poinformują marszałka województwa małopolskiego o odbytym spotkaniu. Zwrócą się do niego równocześnie z oficjalnym pismem o ujęcie pomysłu powstania trasy w pracach koncepcyjnych.