Badania na Dzień Matki

 Badania profilaktyczne to może być jeden z najlepszych podarunków na Dzień Matki. 26 maja w Mościckim Centrum Medycznym panie w wieku 50-69 lat mogą tutaj wykonać mammografię, pod warunkiem, że nie zrobiły tego w ciągu ostatnich dwóch lat. Specjalnie dla pań Centrum wydłuża godziny pracy mammografu.

 

Mościckie Centrum Medyczne, z okazji święta mam, zaprasza panie na badania mammograficzne. 26 maja panie w wieku 50-69 lat mogą wykonać mammografię, pod warunkiem, że nie zrobiły tego w ciągu ostatnich dwóch lat. Centrum wydłuża godziny pracy mammografu i czeka na wszystkie zainteresowane. Aby się zarejestrować, wystarczy telefonować pod numer 882 663 380.

Program Siła Kobiety, realizowany przez MCM, cieszy się dużą popularnością. Do końca maja z badań skorzystało blisko 2300 pań. Profilaktyka jest coraz popularniejsza i bardzo dobrze, bo łatwiej jest leczyć schorzenia w początkowej fazie. Wykrycie nowotworu piersi w takim stadium daje ogromne szanse na skuteczne leczenie i pełen powrót do zdrowia.

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem. Na to, czy rozwinie się proces nowotworowy, wpływają także odziedziczone predyspozycje genetyczne, historia zachorowań w rodzinie, „gęsta” tkanka piersi,  wczesna menstruacja przed 12. rokiem życia i późna menopauza  -po 55. roku życia. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowań są też: duża nadwaga po menopauzie, bezdzietność, pierwsze dziecko urodzone po trzydziestce i nadużywanie alkoholu.

Statystyka wskazuje, że jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Dzięki prześwietlaniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Większość zmian wykrywanych podczas badań przesiewowych to zmiany łagodne, jednak niektóre mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi. Kiedy pojawiają się choćby najmniejsze wątpliwości, kobieta przechodzi dodatkową diagnostykę.

Program skierowany jest do kobiet z całego subregionu tarnowskiego. Zainteresowane panie, te poza przedziałem wiekowym pozwalającym na bezpłatne badania, również mogą skorzystać z profilaktyki w Mościckim Centrum Medycznym. Muszą jednak mieć skierowanie od lekarza specjalisty.

 

 

 

24.05.2022
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |