Nierozpoznane i nieleczone prowadzą do uszkodzeń wątroby. Zakażenia wirusami HBV i HCV długo mogą przebiegać bezobjawowo, siejąc w organizmie spustoszenie. Wczesne postawienie diagnozy pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia potencjalnych powikłań choroby. Mościckie Centrum Medyczne zaprasza do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Mościckie Centrum Medyczne, realizując projekt „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie”, zapraszają do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku zakażenia wirusami HBV i HCV. Zakażenia wywołują wirusowe zapalenie wątroby – odpowiednio typu B i C (WZW B i C). Nierozpoznane i nieleczone prowadzą do uszkodzeń wątroby, takich jak marskość czy nowotworów – rak wątrobowo-komórkowy. Przez wiele lat mogą przy tym przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co utrudnia ich wykrycie. W Polsce na raka wątrobowo-komórkowego umiera ponad 2 tysiące osób rocznie. Wczesne postawienie diagnozy pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia potencjalnych powikłań choroby.
- Chciałbyś, aby Twoja wątroba dłużej cieszyła się zdrowiem? Weź udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych dla osób powyżej 18. roku życia w kierunku zakażeń HBV i HCV. Dzięki wykryciu zakażenia będziesz mógł podjąć działanie, by wirus nie zniszczył twojej wątroby – zapraszają organizatorzy akcji. Z badań mogą skorzystać również osoby pochodzące z Ukrainy.
Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka wątroby można wykonać w Mościckim Centrum Medycznym przy ulicy Kwiatkowskiego 15. Aby umówić się na wizytę należy zadzwonić pod numer telefonu 14 688 05 50 lub 14 688 05 51. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu www.watrobanieboli.pzh.gov.pl.
Projekt „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.