Według statystyk, cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków. To jednak liczba tylko tych, którzy świadomi są choroby. Prawdopodobnie niemal drugie tyle osób żyje z cukrzycą, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. A jest to jedna z bardziej podstępnych chorób. Z okazji Międzynarodowego Dnia Cukrzycy, Mościckie Centrum Medyczne rozpoczyna promocję zasad zdrowego żywienia.
Zbliża się Międzynarodowy Dzień Cukrzycy, obchodzony 14 listopada. Dlatego Mościckie Centrum Medyczne rozpoczyna promocję zasad zdrowego żywienia. Porad będzie udzielać dyplomowana dietetyk Aleksandra Padło. Można je znaleźć na stronie internetowej spółki i na profilu Dietetyka Mościckie Centrum Medyczne. https://www.facebook.com/profile.php?id=100087488448326
W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób. Na świecie zdiagnozowano ją u co jedenastej osoby. To jednak liczba tylko tych, którzy świadomi są choroby. Cukrzyca to prawdziwa epidemia.
Wiele osób latami żyje z niezdiagnozowaną chorobą, co może prowadzić do poważnych powikłań – miażdżycy, niedokrwienia, zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia siatkówki, owrzodzeń, zmian zwyrodnieniowych nerek, zwężeń naczyń krwionośnych... U około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdzono nadwagę lub otyłość. Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia związana z dietą opartą na zasadach zdrowego żywienia oraz regularną aktywnością fizyczną, to istotne narzędzie w walce z cukrzycą. Pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania i redukuje zagrożenia powikłań.
- Należy pamiętać, iż po 40. roku życia tempo przemiany materii obniża się o 2–3% na każdą następną dekadę. Jeśli chce się utrzymać prawidłowa masę ciała wymusza to zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii. – tłumaczy Aleksandra Padło, dodając, że średni wiek chorych, w którym rozpoznawana jest cukrzyca typu 2, to 50–60 lat. Chorują zazwyczaj osoby otyłe lub z nadwagą, dlatego zasadne jest stosowanie już na wstępie diety redukującej masę ciała o niskim indeksie glikemicznym. Najlepiej dochodzić do zalecanego spożycia kalorii stopniowo.
Niebawem, w ramach udzielanych przez dietetyczkę porad, pojawią się też przykładowe, zdrowe dzienne zestawy żywieniowe dla osób chcących ograniczyć liczbę kalorii. Aleksandra Padło przybliży także rolę dietetyka w nowym systemie koordynowanej opieki zdrowotnej.