Więcej refundowanych miejsc w ZOL MCM

 Od 1 stycznia do 66 wzrosła liczba miejsc refundowanych przez NFZ w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mościckim Centrum Medycznym w Tarnowie. To wciąż bardzo mało w stosunku do potrzeb, ale może dzięki temu choć trochę skróci się czas oczekiwania na miejsce. A liczba osób potrzebujących tego rodzaju pomocy wciąż rośnie.

 

Choć w ciągu ostatnich lat czas oczekiwania na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych skrócił się o połowę, w Małopolsce wciąż średnio wynosi około 90 dni. Sytuacja powinna się nieco poprawić w Tarnowie. Narodowy Fundusz Zdrowia zaakceptował plany Mościckiego Centrum Medycznego i zwiększona została liczba refundowanych miejsc w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym o blisko jedną trzecią.

Od 1 stycznia ZOL dysponuje 66 miejscami, finansowanymi przez NFZ. Podopieczni mają tu zapewnione leczenie, pielęgnację i rehabilitację. Placówka przyjmuje pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują nadzoru medycznego.  W praktyce to zazwyczaj osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym.  – Jesteśmy od tego, żeby zaspokajać potrzeby pacjentów. Grupa wymagająca wsparcia rośnie. Obecnie jedna trzecia seniorów potrzebuje opieki codziennie, a około 15 proc. tej grupy wymaga opieki całodobowej – tłumaczy Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego. Dodaje też, że długość pobytu w ZOL zależy od stanu zdrowia.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w MCM  jest zlokalizowany w wyremontowanych, przestronnych pomieszczeniach. Personel posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie opieki nad osobami przewlekle chorymi. Warunkiem przyjęcia, prócz skierowania, jest także uzyskanie odpowiedniej oceny w skali Barthel, diagnozującej poziom sprawności ruchowej. W placówce podopieczni mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską. Świadczeń udziela interdyscyplinarny zespół specjalistów. Prócz lekarzy, w jego skład wschodzą psychologowie, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni, terapeuci zajęciowi i personel pomocniczy.  W zależności od wskazań lekarskich, pacjenci korzystają z jednej z pięciu rodzajów diet.

W ramach kontraktu z NFZ finansowane są badania, leki i usługi medyczne. Koszty wyżywienia i zakwaterowania pokrywane są ze świadczeń podopiecznych. Od połowy ubiegłego roku w Mościckim Centrum Medycznym działa też pierwsze w Tarnowie Hospicjum Stacjonarne, które dysponuje 12 miejscami.

 

 

 

03.01.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |