Wkrótce Dzień Kobiet. Warto rozważyć, czy zamiast lub obok kwiatów, nie zaproponować ukochanej kobiecie badań diagnostycznych. Kwiaty po kilku dniach zwiędną, badania mogą uratować zdrowie lub życie.
Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. W praktyce jednak codzienny natłok spraw powoduje, że często badania odkładane są na później. Szeroki pakiet badań diagnostycznych dla kobiet proponuje 8 marca Mościckie Centrum Medyczne. Liczba miejsc jest ograniczona.
Mammografia, która pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych w piersi wtedy, gdy nie są one wyczuwalne będzie wykonywane w dwóch turach. Badanie, które pozwala w sposób bezinwazyjny wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju, wykonywane będzie pomiędzy godzinami 08.00 a 10.00 oraz od 14.30 do 16.00. Mammografia powinna być wykonywana co 2 lata pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, a także w przypadku wątpliwości po wykonanym badaniu dotykowym.
Kolejnym proponowanym badaniem jest cytologia, która wykonywana będzie od 14.30 do 17.00. To podstawowa diagnostyka ginekologiczna, realizowana w kierunku nowotworu szyjki macicy. Jest badaniem przesiewowym, co oznacza, że jej celem jest wykrywanie chorób szyjki macicy przed wystąpieniem objawów lub zmian przedchorobowych, a także kontrola stanu zdrowia. Zaleca się, aby pierwsze badanie tego typu zostało wykonane w wieku 20-25 lat lub niebawem po rozpoczęciu współżycia.
Także pomiędzy godz. 14.30 a 17.00 można będzie wykonać ginekologiczne USG. To profilaktyczne badanie narządów płciowych kobiet, realizowane przy użyciu aparatu ultrasonograficznego. W przypadku wszystkich dorosłych pań ten rodzaj badania jest zalecany do wykonania co dwa lata. W tych samych godzinach można także skorzystać z wizyty w Poradni Ginekologiczno-Położniczej. Od 14.30 przez dwie i pół godziny, panie przyjmować będzie lekarz ginekolog Ewa Rytwińska.
Ponadto w Mościckim Centrum Medycznym 8 marca w godzinach od 7.00 do 14.35 pacjentki będą mogły także wykonać badanie estradiolu, przydatne w diagnostyce wielu chorób, a także badanie CA 125, wykorzystywane jako narzędzie pierwotnej diagnostyki onkologicznych schorzeń jajnika oraz CA 15.3, stosowane w diagnostyce raka sutka.
W programie Profilaktyki w Dniu Kobiet znalazły się także elementy edukacji. Pomiędzy godz. 14.00 a 17.00 zaplanowana jest nauka samobadania piersi. Badanie stanowi pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce raka piersi. Pomaga wykryć chorobę, gdy stan jej zaawansowania rokuje szanse wyleczenia. Pozwala też na zauważenie zmian w strukturze, kształcie i wyglądzie piersi. Szczegóły dotyczące akcji można poznać w Poradni Położniczo-Ginekologicznej MCM w Tarnowie, przy ulicy Kwiatkowskiego 15 na lub pod numerem telefonu 14 688 05 10.