Cukrzyca pod opieką koordynowaną

 W ubiegły roku Mościckie Centrum Medyczne wprowadziło tzw. opiekę koordynowaną, obejmującą choroby układu krążenia. Teraz opieka koordynowana obejmie także osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, uznaną za chorobę cywilizacyjną. Z nowej formy świadczeń skorzystało już w Mościcach pierwszych kilkunastu pacjentów.

 

Cukrzyca jest najbardziej powszechną chorobą przemiany materii, dlatego też uznaje się ją za schorzenie cywilizacyjne. To jedna z przyczyn, dla których Mościckie Centrum Medyczne poszerzyło tak zwaną opiekę koordynowaną o schorzenia z zakresu diabetologii. Z tej formy świadczeń skorzystało już w Mościcach pierwszych kilkunastu pacjentów. - W Polsce z cukrzycą zmaga się ponad 9 % populacji. Liczba chorych, zwłaszcza po pandemii, rośnie. U tych pacjentów wyższe jest ryzyko raka, zawału serca czy udaru. Dlatego zdecydowaliśmy się na poszerzenie opieki koordynowanej – tłumaczy prezes Mościckiego Centrum Medycznego Jan Musiał.

W ramach opieki koordynowanej, lekarze POZ mają możliwość m.in. zlecania bardziej specjalistycznych badań, po które dotychczas pacjenci musieli się udawać  do specjalistów. Lekarze w ramach tej formy opieki udzielają tak zwanej porady kompleksowej, podczas której ustalają indywidualny plan leczenia. Ponadto odbywają się także konsultacje pacjenta z lekarzem specjalistą oraz lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Pacjenci korzystają też z porad edukacyjnych, które mają na celu poszerzenie wiedzy o chorobie i sposobach radzenia sobie z nią. Chorzy na ogół chętnie z nich korzystają. Zdarza się, że pomiędzy poradami telefonują, dopytując o szczegóły. Kolejnym rodzajem bezpłatnych świadczeń, dostępnych w ramach opieki koordynowanej, są konsultacje dietetyczne. Tutaj zainteresowanie pacjentów także jest duże. Coraz częściej mają oni świadomość, jak istotny jest sposób odżywiania przy określonych schorzeniach. Chętnie zapoznają się też z publikowanymi wskazówkami dietetycznymi. W ciągu roku pacjent ma prawo do jednej porady kompleksowej, nie więcej niż 6 porad edukacyjnych oraz do 3 porad dietetycznych.

Opieka koordynowana dotyczy pacjentów z chorobami przewlekłymi, które są najczęściej diagnozowane. W ubiegłym roku w Mościckim Centrum Medycznym tym sposobem opieki objęte zostały choroby układu krążenia tj.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, migotanie przedsionków, przewlekła choroba niedokrwienna serca. Teraz dołączyła do nich cukrzyca.

 

23.03.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?
| | | |