Co jeść w ciąży – Z dziennika profilaktyka

 Mościckie Centrum Medyczne zaprasza 25 maja na pierwsze spotkanie z cyklu „Z dziennika profilaktyka”. Spotkanie poświęcone będzie zagadnieniom związanym z dietą w okresie ciąży – co jeść, czego unikać, jak dbać o siebie i dziecko.

 

Dieta w okresie ciąży wpływa na stan i rozwój płodu, dlatego jest niezwykle ważna. Jakie składniki należy uzupełniać w tym szczególnym okresie i dlaczego? A czego panie spodziewające się dziecka powinny na talerzu unikać? Tym zagadnieniom poświęcone będzie pierwsze z cyklu bezpłatnych edukacyjnych porad zdrowotnych „Z dziennika profilaktyka”, organizowane przez Mościckie Centrum Medyczne. Spotkanie odbędzie się 25 maja w sali konferencyjnej na I piętrze MCM przy ulicy Kwiatkowskiego 15. Początek o godzinie 16.00. Zapisy przyjmowane są w rejestracji i pod numerem telefonu 14 688 05 50.

Żywienie w ciąży budzi wiele wątpliwości. Chodzi głównie o to, jakie preparaty i w jakich dawkach stosować? Nad tematem czuwają eksperci, którzy wydają odpowiednie rekomendacje. Aby były one zgodne z aktualny stanem wiedzy, co jakiś czas są aktualizowane. Obecnie obowiązuję rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z lipca 2020 roku. Zgodnie z nimi, rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych przez kobiety w ciąży nie jest zalecane. Panie spodziewające się dziecka powinny natomiast uzupełniać: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega oraz żelazo. Dlaczego właśnie te składniki wymagają suplementacji? W jaki sposób to robić w trosce o bezpieczeństwo własne i dziecka? O tym będzie mówić w czasie spotkania dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego Aleksandra Padło.

Kobiety w ciąży, jako grupa ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi, powinny być jednym z głównych odbiorców edukacji zdrowotnej. Dlatego podczas spotkania zaplanowano także część związaną z przekazywaniem wiedzy. To od zachowań matki w okresie ciąży w znacznej mierze zależy, jaki będzie stan zdrowia dziecka po urodzeniu. Nieprawidłowy styl życia kobiety w ciąży może wpłynąć na słabszy rozwój maleństwa w okresie prenatalnym i niemowlęcym. Treści związane z edukacją przedstawi położna MCM Grażyna Jakubowska.

Inicjatywa organizacji spotkań edukacyjnych spotkała się z aprobatą Małopolskiego OW Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego pracownicy Funduszu przed wejściem na spotkanie będą kolportować materiały na temat profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Przy okazji można będzie również wyrobić kartę EKUZ. To atrakcyjna propozycja, szczególnie przed wakacjami. Warto zadbać o posiadanie takiej karty, planując wyjazd za granicę. Karta EKUZ potwierdza, że mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są wśród nich kraje Unii Europejskiej, ale też Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia czy Islandia. Cykl spotkań edukacyjnych odbywa się w partnerstwie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

17.05.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |