Dieta a ciąża

 Te zależności były omawiane podczas pierwszego z cyklu spotkań edukacyjnych „Z dziennika profilaktyka”,  zorganizowanego przez Mościckie Centrum Medyczne. Można się było dowiedzieć, które potrawy są zalecane w tym okresie, dla jakich obowiązują przeciwwskazania spożycia i jakie zagrożenia żywieniowe czyhają na panie, oczekujące maluszka.

 

W Mościckim Centrum Medycznym zainaugurowany został cykl spotkań związanych z profilaktyką. Pierwszym tematem była dieta w ciąży. Odpowiedzi na liczne pytania wypełniły prezentacje dietetyczki Aleksandry Padło i położnej Grażyny Jakubowskiej. Przysłuchiwały się im przyszłe mamy, wśród których przeważały kobiety w pierwszej ciąży. - Pojawiły się także ciężarne panie z cukrzycą, stąd mamy nadzieję, że przekazane informacje okażą się dla nich interesujące – mówi Aleksandra Padło. Sporo czasu wypełniło omówienie właściwego stosowania suplementów. Jak mogły usłyszeć uczestniczki spotkania, wśród składników diety, które powinny uzupełniać panie oczekujące dziecka jest kwas foliowy. To związek szczególnie istotny dla rozwoju układu nerwowego płodu. Inaczej bywa nazywany witaminą B9, a przyjmowanie go zmniejsza ryzyko wystąpienia upośledzeń i związanych z tym komplikacji ciąży oraz poronień aż o 70%.

Niedobór witaminy D może mieć związek z poronieniami, szczególnie jeśli występują kilkakrotnie u tej samej kobiety. Witamina ma szczególnie pozytywny wpływ na przebieg ciąży, jeśli jest przyjmowana od jej początku. Może zmniejszać ryzyko cukrzycy ciążowej, krwotoków poporodowych i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Niedobór jodu może powodować choroby tarczycy, zarówno u matki, jak i u płodu. Natomiast kwasy Omega-3 pomagają dbać o kondycję serca i mózgu. Ich odpowiednia podaż z jedzenia i suplementów jest konieczna, by komórki i neurony płodu rozwijały się prawidłowo

Kolejne otwarte, bezpłatne spotkanie edukacyjne w cyklu Z dziennika profilaktyka odbędzie się 29 czerwca o godzinie 16.00. Wtedy można się będzie dowiedzieć więcej na temat związków diety z chorobami tarczycy. Zapisy w rejestracji przy ulicy Kwiatkowskiego 15 lub telefonicznie pod numerem 14 688 05 50.

30.05.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?
| | | |