Dieta w stanach zapalnych to temat kolejnego spotkania z cyklu „Z dziennika profilaktyka”, na które zaprasza Mościckie Centrum Medyczne. W czwartek, 31 sierpnia, o żywieniu sprzyjającym leczeniu chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym mówić będzie dietetyczka MCM.
Kolejne, zaplanowane w Mościckim Centrum Medycznym na czwartek, 31 sierpnia, edukacyjne spotkanie zdrowotne z cyklu „Z dziennika profilaktyka” poświęcone będzie diecie w stanach zapalnych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej.
Stan zapalny jest rodzajem reakcji obronnej organizmu. Powstaje, aby usunąć szkodliwy czynnik i naprawić uszkodzone tkanki. Zazwyczaj ulega ograniczeniu, a jego następstwem jest gojenie się ran i powrót do zdrowia. Niekiedy jednak proces przyjmuje postać przewlekłą. To stan niepożądany dla organizmu, gdyż może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń jak: toczeń, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, nowotwory, choroby Parkinsona, Alzheimera i Hashimoto a także cukrzyca typu 2.
Dieta przeciwzapalna to plan żywieniowy, mający na celu regularne dostarczanie organizmowi niezbędnych składników, sprzyjających leczeniu chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym. Mikrobiota jelitowa stanowi ważny element układu immunologicznego. – Odpowiednio ułożony jadłospis może więc stymulować odporność oraz sprawność w zwalczaniu infekcji– mówi Aleksandra Padło dietetyczka MCM, która poprowadzi spotkanie. Dodaje ona, że szczególnie polecane są zielone warzywa liściaste, ale też kalafior, brukselka czy brokuł. Do diety należy włączyć ponadto marchew, buraki, cebulę i fasolkę.