Biały tydzień profilaktycznie i praktycznie

 Cykl spotkań, zarówno indywidualnych jak i grupowych, organizuje w ramach Białego Tygodnia Mościckie Centrum Medyczne, z inicjatywy Rady Osiedla nr 8 Mościce. Między 25 a 29 września będzie można dowiedzieć się m.in.jak zadbać o zdrowie układając jadłospis, jak uniknąć wad postawy i kiedy, w przypadku problemów z sylwetką udać się do lekarza.

 

Jak zadbać o zdrowie planując własny jadłospis czy aktywność rekreacyjną? Jak siedzieć, aby nie nabawić się wad postawy? Kiedy w przypadku problemów z sylwetką dziecka należy się zwrócić do specjalisty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się podczas spotkań indywidualnych i grupowych, które w ramach Białego Tygodnia, między 25 a 29 września, organizuje Mościckie Centrum Medyczne. Działania poświęcone edukacji zdrowotnej i kształtowaniu zachowań prozdrowotnych organizowane są z inicjatywy Rady Osiedla nr 8 Mościce, przy współpracy z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Indywidualne konsultacje z dietetyczką Aleksandrą Padło dedykowane osobom dorosłym, prowadzone będą w gabinecie 212 MCM w poniedziałek 25 września w godzinach od 12.00 do 15.15 oraz w środę, 27 września godziną 11.00 a 14.15. Podczas spotkania zaplanowano analizę dotychczasowego odżywiania, a także składu ciała na analizatorze. Pojawią się również wskazówki w zakresie kompozycji diety, czy ewentualnej suplementacji.

Z fizjoterapeutką Elżbietę Kurowską, zajmującą się diagnozą i terapią wad postawy, dzieci i młodzież będą mogły się spotkać w gabinecie nr 116 w poniedziałek, 25 września między godziną 14.00 a 20.30 oraz w piątek, 29 września w tych samych godzinach.  Na konsultacje zaproszone są dzieci od 3. roku życia. Można się spodziewać kompleksowego badania postawy w zakresie ustawienia stóp, za pomocą podoskopu, a także badań kolan, miednicy i ukształtowania kręgosłupa za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ponadto dzieci zostaną poddane testom funkcjonalnym  oceniającym pracę aparatu mięśniowo-powięziowo-szkieletowego. Na indywidualne konsultacje zarówno dietetyczne jak i fizjoterapeutyczne mieszkańcy Tarnowa mogą się zapisywać w rejestracji ogólnej lub telefonując pod numer 14 688 05 07.

Zaplanowano także spotkania grupowe. W zespole Szkół Technicznych, w poniedziałek 25 września można będzie poznać założenia diety przeciwzapalnej, a także dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest spożywanie warzyw i owoców? Pierwsze ze spotkań na ten temat dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców rozpocznie się o godzinie 9.30, kolejne o 10.20. Natomiast w czwartek, 28 września, otwarte spotkanie grupowe w Centrum Sztuki Mościce poświęcone będzie zasadności stosowania diety przeciwzapalnej i składnikom szczególnie istotnym w jadłospisie seniora.  Na otwarte, godzinne spotkanie, które rozpocznie się o godzinie  1800, zaproszeni są wszyscy zainteresowani. Szczególnie jednak jest ono dedykowane właśnie seniorom.

Spotkania poświęcone poszerzeniu wiedzy na temat prawidłowej postawy ciała, wad postawy i ich profilaktyki zaplanowano w dwóch szkołach i w dwóch przedszkolach. Fizjoterapeutka Elżbieta Kurowska przedstawi swoją prezentację w poniedziałek, 25 września w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego o godzinie 930 oraz w Zespole Szkół Technicznych o godzinie 11.25. Na te spotkania, prócz nauczycieli i uczniów, zaproszeni są także ich rodzice. We wtorek, 26 września, podobne spotkania dla podopiecznych i opiekunów zaplanowano w Publicznym Przedszkolu nr 35 o godzinie 10.00 oraz w przedszkolu nr 33 o godzinie 11.00. Prezentacja dedykowana dla rodziców obu przedszkoli zorganizowana zostanie we środę o godzinie 15.30. Podczas spotkań kolportowane będą materiały edukacyjne, przygotowane specjalnie na Biały Tydzień. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Gminy Miasta Tarnowa – Rady Osiedla Nr 8 Mościce.

23.09.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |