Różowy październik – badajcie się dziewczyny!

 Rak piersi to wciąż najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. W Polsce jest diagnozowany u 19 tysięcy kobiet rocznie. Oznacza to, że codziennie ponad pięćdziesiąt pań dowiaduje się o chorobie. Aby można było jej zapobiegać  lub szybko i skutecznie leczyć, warto wykonywać badania profilaktyczne.

 

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest mammografia, wykonywana między 50. a 69. rokiem roku życia, raz na 2 lata. Mammografia jest badaniem pozwalającym wykryć zmiany onkologiczne w piersiach we wczesnym stadium, kiedy terapia jest najbardziej skuteczna. Badanie oferuje Mościckie Centrum Medyczne, rejestracja pod numerami telefonów 882 663 380 i 14 688 05 63.

Inne badania profilaktyczne dotyczące raka piersi to USG piersi wykonywane co rok i samobadanie piersi, wykonywane od 20. roku życia co miesiąc. Do czynników ryzyka w rozwoju raka piersi należą: dieta bogata w tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej, występowanie choroby w rodzinie i  wczesny wiek pierwszej miesiączki. Większe prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy także pań z nadwagą oraz tych, które miały późny pierwszy poród lub późną menopauzę. Do czynników zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia choroby należ m.in. dieta bogata w warzywa i owoce, regularna aktywność fizyczna, propagowanie wczesnego macierzyństwa oraz karmienia piersią.

Jak wskazują statystyki, rak piersi dotyka coraz więcej i coraz młodszych kobiet. Sporo znich zgłasza się do lekarza już z zaawansowaną chorobą nowotworową. W czasie, gdy liczba zachorowań w Europie rośnie, a śmiertelność maleje, w Polsce, przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, niestety wciąż zwiększa się także śmiertelność. Badajcie się dziewczyny!

03.10.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |