Pozwól sobie pomóc

 Silna depresja, myśli samobójcze, samookaleczenia, problemy, które odbierają możliwość i chęć normalnego funkcjonowania – pogarsza się kondycja psychiczna społeczeństwa. Zaburzenia dotyczą zarówno ludzi młodych, a nawet bardzo młodych, jak i tych w starszym wieku. W sytuacjach kryzysowych nie tylko warto, ale trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Wizyta w Poradni Zdrowia Psychicznego to nie wstyd, to konieczność. Pomoc z obszaru psychiatrii dla osób dorosłych oferuje Mościckie Centrum Medyczne.

 

Gdy lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie, kiedy pojawia się depresja, myśli samobójcze albo samookaleczenia, gdy traci się chęć do życia, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Można to zrobić w Poradni Zdrowia Psychicznego Mościckiego Centrum Medycznego. Oferuje ona świadczenia z obszaru psychiatrii, obejmujące diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych u osób dorosłych. Porady udzielane są w ramach wizyt komercyjnych oraz w ramach umów zawartych z prywatnymi ubezpieczycielami. Prócz samej diagnozy, lekarz psychiatra Damian Dudek prowadzi też leczenie farmakologiczne.

Wizyta w Poradni wskazana jest także w przypadku chorób lub zaburzeń, takich jak  nerwica, padaczka, schizofrenia, psychoza alkoholowa.  Taka wizyta jest też rekomendowana, gdy pacjent traci kontakt z rzeczywistością, słyszy głosy lub widzi dziwne i niepokojące rzeczy.

Kondycja psychiczna społeczeństwa ulega systematycznemu pogorszeniu. Znaczący wpływ na nią miała pandemia COVID-19. Z jednej strony pogorszyły ją przedłużające się lęki związane z zagrożeniem epidemicznym, z drugiej bezpośredni wpływ infekcji.  Na zmianę pracy mózgu wpływ może mieć przebieg choroby, podczas której dochodzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu. Infekcja, powodująca duszność mogła powodować niedotlenienie tkanek, w tym także mózgu, co mogło zmieniać jego funkcjonowanie. Wśród skutków są: objawy psychotyczne, zaburzenia nastroju, lękowe, zmiany zachowania, czy „mgła covidowa” czyli zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci. - U części osób w starszym wieku pojawiły się problemy przypominające objawy otępienne - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Dominika Dudek z Collegium Medicum UJ w rozmowie z Polską Agencja Prasową. Dodaje ona także, że wśród mających do czynienia ze zmianami jest nadreprezentacja ludzi młodych, w porównaniu z osobami starszymi. Jej zdaniem w związku z COVID-19 pojawiać się też mogą takie zmiany zachowania, jak senność, brak energii, wycofanie się z różnych aktywności, poczucie nadmiernego zmęczenia. W rezultacie osoba na co dzień aktywna, robi się apatyczna. Stany lękowe, koszmarne sny związane z pandemią czy  ryzykiem śmierci mogą też wywoływać zespół stresu pourazowego. Niestety, pandemia zwiększyła też skalę nadużywania alkoholu, narkotyków czy przemocy domowej. Część osób podczas izolacji, nie radząc sobie ze stresem, wyładowywało go na bliskich lub szukało ucieczki w substancje psychoaktywne.

Część z tych stanów może być leczonych w podstawowej opiece zdrowotnej. Jeśli są one poważniejsze, należy zwrócić się do specjalisty w Poradni Zdrowia Psychicznego. Wizyta w Poradni to nie wstyd i wcale nie musi oznaczać zdiagnozowania choroby psychicznej.

Na wizytę w Poradni można się zarejestrować telefonując pod numer 14 688 05 85.

 

02.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |