Kardiobus z ofertą badań

 Tarnów znalazł się na trasie Kardiobusa, który z inicjatywy Fundacji Neuca dla Zdrowia wyruszył w Polskę z akcją kardiologiczną. W piątek, 17 listopada, w Kardiobusie będzie można wykonać badanie EKG i BMI oraz zmierzyć ciśnienie. Badania są bezpłatne, obowiązują zapisy.

 

Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia Polaków. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną, której celem jest zbadanie wielu serc. W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. - Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn stanów zagrożenia życia. Świadomość i wiedza o chorobach kardiologicznych jest szczególnie istotna w ostatnich latach z uwagi na pandemię COVID-19 i jej powikłania, które w społeczeństwach nierzadko pojawiają się w formie chorób serca. Jako Fundacja NEUCA dla Zdrowia zachęcamy do regularnego monitoringu swojego zdrowia i w związku z tym zapraszamy wszystkich zainteresowanych na badania kardiologiczne. Dodatkowo, w naszym Kardiobusie udostępniamy możliwość samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi - mówi Bogusława  Golus-Jankowska, Prezes Zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków w latach 2013-2018. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas wzrasta.

Zagrożenie również stanowi insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi.

Na trasie Kardiobusa znalazł się również Tarnów. Kardiobus zaparkuje w piątek, 17 listopada, na Osiedlu Zielonym 16A. Badania wykonywane będą w godzinach 10.00 – 15.00. Badania są bezpłatne, obowiązują jednak zapisy, których należy dokonywać pod tym samym adresem najpóźniej na 24 godziny przed badaniem.

 

 

14.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |