Badania dla większej grupy kobiet

 Poszerzone zostały przedziały wiekowe, w których kobiety mogą korzystać z badań profilaktycznych bez skierowania i bezpłatnie. W tym roku w Małopolsce mammografię wykonać będzie mogło ponad 670 tysięcy pań, a ponad milion skorzystać z badań profilaktycznych raka szyjki macicy. Będzie mogło, pytanie, czy będzie chciało. Badania, choć szeroko dostępne, wciąż nie cieszą się takim zainteresowaniem, jak powinny.

 

Ponad 670 tysięcy pań z Małopolski może w tym roku skorzystać z mammografii. Ponad milion kwalifikuje się do udziału w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. To wielokrotnie więcej niż dotychczas. Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzył przedziały wiekowe, w których kobiety mogą korzystać z badań bez skierowania i bezpłatnie. Oba badania można wykonać w Mościckim Centrum Medycznym.

W ubiegłym roku blisko 2400 pań przebadało się w MCM w ramach Profilaktyki raka piersi. Statystycznie co dwudziesta skierowana została do dalszej diagnostyki, obejmującej m.in. dodatkowe badania obrazowe czy biopsję. Obecnie program obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Wcześniej ten przedział wiekowy był o 10 lat mniejszy. Nowotwór złośliwy piersi jest jednym z najczęściej występujących wśród Polek. Taką diagnozę co roku słyszy blisko 18 tysięcy kobiet. Szansę na wczesne wykrycie niepokojących zmian, gdy leczenie jest prostsze i bardziej skuteczne, daje regularna mammografia. Aby zarejestrować się na badanie w Mościckim Centrum Medycznym należy telefonować pod numery: 882 663 380 lub 14 688 05 63.

W tym roku szersza jest również grupa kobiet, które kwalifikują się do Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od listopada obejmuje on panie w wieku 25-64 lata. Z przesiewowej cytologii mogą one korzystać raz na trzy lata. Wśród czynników ryzyka tej choroby - prócz wieku, z którym wrasta zachorowalność - są także: wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych i duża liczba porodów oraz infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego. W ubiegłym roku badanie cytologiczne przeprowadziło w MCM blisko 2 tysiące pań. Na to badanie można się zarejestrować w Poradni Położniczo-Ginekologicznej telefonując pod numer 14 688 05 10.

02.02.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |