Ośrodek Rehabilitacji oficjalnie otwarty

 Ośrodek Rehabilitacyjny z Oddziałem stacjonarnym w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie 6 marca został oficjalnie otwarty, po przeprowadzonym remoncie. Pacjenci, i słusznie, zaczęli korzystać z nowoczesnego sprzętu zaraz po oddaniu ośrodka do użytku. Świadczone są tu usługi rehabilitacyjne, w tym rehabilitacja oddechowa, neurologiczna i ogólnoustrojowa.

 

Zgodnie z zapowiedziami, pacjenci korzystają już z nowych, funkcjonalnych pomieszczeń służących rehabilitacji, choć ośrodek oficjalnie oddany został do użytku 6 marca. W rezultacie prowadzonych w szpitalu św. Łukasza prac, powstał Ośrodek Rehabilitacyjny z Oddziałem stacjonarnym, oddziałami dziennymi gdzie świadczone są usługi rehabilitacyjne, w tym rehabilitacja oddechowa, neurologiczna i ogólnoustrojowa. Inwestycja obejmowała przebudowę części pomieszczeń I piętra budynku „A”, gdzie do tej pory był oddział łóżkowy Rehabilitacji oraz przebudowy części pomieszczeń II piętra budynku „B” szpitala, gdzie zlokalizowany był Dzienny Oddział Rehabilitacji z Zakładem Rehabilitacji. Obydwie strefy połączyła tzw. przewiązka, bezpośrednio łącząca pomieszczenia ośrodka rehabilitacji.

W ramach inwestycji zakupiono również niezbędny nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający pełny zakres świadczonych usług m.in. wózki inwalidzkie samodzielnie napędzane przez chorego, łóżko do drenażu, stanowiska do tlenoterapii; kardiomonitory i pulsoksymetry; instalację przywoławczą w każdym pomieszczeniu; nebulizator; system do treningów monitorowanych; wyposażenie w sprzęt do treningów interwałowych. Na przygotowanie ośrodka szpital wyasygnował środki własne w wysokości 4 365 427,31 zł, z budżetu województwa pozyskano 510 000 zł. Całość kosztowała blisko 15 mln zł, w tym 10 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Nie bez znaczenia dla pacjentów jest zdobycie przez szpital środków na zakup mobilnego robota rehabilitacyjnego górnych partii ciała oraz egzoszkieletu dla dorosłych. Fundusz Medyczny wspomógł tu szpital niebagatelną kwotą 1 mln zł.

Wprowadzenie takich, nowoczesnych technologii, stanowi istotny krok w dziedzinie rehabilitacji. Dzięki urządzeniom pacjenci mają szansę na skuteczną rehabilitację, co przekłada się na szybszy powrót do zdrowia. Roboty dostosowują pracę do indywidualnych możliwości i etapów rehabilitacji, umożliwiając większą liczbę powtórzeń i intensywność terapii.

Korzyści z zastosowania nowego sprzętu obejmują nie tylko pacjentów, ale również personel medyczny. Fizjoterapeuci, którzy mają wsparcie w postaci robotów, są w stanie pracować dłużej i efektywniej. Urządzenia robotyczne dostępne są dla pacjentów od początku marca tego roku. O tym, jak zbawiennie działają na unieruchomionych pacjentów, przekonywała i demonstrowała podczas otwarcia ośrodka pani Paulina, sympatyczna, pełna optymizmu pacjentka oddziału, bardzo zdeterminowana, by stanąć na własnych nogach.

 

 

 

 

06.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |