Profilaktyka cenniejsza od kwiatka

 Zorganizowana z okazji Dnia Kobiet akcja badań profilaktycznych cieszyła się dużym powodzeniem. Ale o zdrowie warto dbać przez cały rok. W Mościckim Centrum Medycznym, które było organizatorem akcji, nadal można wykonywać przynajmniej dwa z zaproponowanych badań.

 

Badanie USG piersi – bez skierowań, bez ubezpieczenia i bez kosztów. Taką możliwość miały panie, które odpowiedziały na zaproszenie Mościckiego Centrum Medycznego. W Dzień Kobiet na skorzystanie z tej formy profilaktyki zdecydowało się 10 pań. USG jest bezbolesnym badaniem, bez żadnych powikłań, które pomaga wykryć nieprawidłowości w budowie poszczególnych organów. Mówiąc krótko, regularne wykonywanie go może pomóc w szybkim wykryciu wielu chorób na początkowym etapie, a tym samym umożliwić szybsze rozpoczęcie leczenia.

Tyle samo kobiet przeszło badanie ginekologiczne. Wizyta w Poradni Ginekologiczno-Położniczej była też okazją, aby zadać pytania czy rozwiać różne wątpliwości, podczas spotkania z lek. Ewą Rytwińską, specjalistą ginekolog. Ponad 30 pacjentek skorzystało z możliwości wykrycia ewentualnych, chorobowych zmian w swoich organizmach poprzez wykonanie badań analitycznych, a 12 pań przeszło instruktaż właściwego samobadania piersi. W ramach akcji Profilaktyka na Dzień Kobiet, 18 pań wykonało mammografię. Wciąż za darmo, na wysokiej klasy cyfrowym urządzeniu, mogą to badanie wykonać panie w wieku 45-74 lata, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi. Mammografię można wykonać jeśli od ostatniego badania minęły 2 lata. 10 pacjentek skorzystało także programu profilaktyki raka szyjki macicy, wykonując cytologię. Ten program ma teraz jeszcze szerszą grupę odbiorczyń. Jest skierowany do pań w wieku 25 -64 lata, które są zdrowie i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Cytologię można wykonać, jeśli od ostatniego badania minęły 3 lata. Dzień Kobiet minął, ale w każdym momencie warto podarować sobie wyjście na badania profilaktyczne. Zdrowie jest tylko jedno – dbajmy o nie.

 

09.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |