POZ bez rejonizacji i bez skierowania

 Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina – do lekarza na NFZ można zapisać się w dowolnym miejscu i w dowolnej przychodni. Prawo do darmowej opieki medycznej przysługuje również wtedy, gdy jesteśmy daleko od domu, na przykład podczas wyjazdu służbowego czy urlopu.

 

Każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne, może zgłosić się w ramach POZ do lekarza rodzinnego  w dowolnej przychodni. Nie potrzeba do tego żadnego skierowania, nie obowiązuje rejonizacja. Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, żeby szukać bezpłatnej pomocy także wtedy, gdy zachorujemy z dala od miejsca zamieszkania. - Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu może zgłosić się do dowolnej przychodni do lekarza rodzinnego - informują przedstawiciele Funduszu.

W Mościckim Centrum Medycznym świadczenia z zakresu podstawowej opieki medycznej są udzielane przez 17 lekarzy. Placówka, jako jedna z pierwszych dwustu przychodni w kraju, pod koniec ubiegłego roku otrzymała akredytację ministra zdrowia w tym zakresie. Oznacza to, że spełnia standardy w zakresie jakości kluczowych obszarów świadczeń, dotyczących bezpieczeństwa, wszechstronności opieki, promocji i edukacji zdrowotnej oraz jakości dokumentacji medycznej. W ramach Poradni POZ, Mościckie Centrum obejmuje opieką ponad 11 tysięcy pacjentów. Rocznie korzystają oni z ponad 55 tysięcy porad.  O zdrowie dzieci dba natomiast czworo lekarzy pediatrów. Ich gabinety w każdym miesiącu odwiedzane są około 800 razy.

Świadczenia lekarza POZ, prócz orzekania o stanie zdrowia, obejmują też m. in. udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG),  wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym, profilaktykę chorób, a także inne świadczenia wynikające z potrzeb populacji objętej opieką, w tym: kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne. POZ pracuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku, między godzinami 8.00 a 18.00.

21.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |