Żywienie w chorobach onkologicznych

 W czwartek, 25 kwietnia, w Mościckim Centrum Medycznym odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Z dziennika profilaktyka”. Tym razem poruszony zostanie ważny, choć często niedoceniany temat żywienia w chorobach onkologicznych.

 

Co jeść, kiedy dowiadujemy się o chorobie onkologicznej? Jak modyfikować jadłospis podczas terapii i po jej zakończeniu? Jakie potrawy sprzyjają rekonwalescencji? Odpowiedzi na te i podobne pytania pojawią się podczas kolejnego, edukacyjnego spotkania z cyklu „Z dziennika profilaktyka”,  na które w czwartek, 25 kwietnia, zaprasza Mościckie Centrum Medyczne.  Spotkanie w sali konferencyjnej przy ulicy Kwiatkowskiego 15 rozpocznie się o godzinie 16.00.

Leczenie nowotworowe wywiera znaczący wpływ na organizm pacjenta, zmieniając jego potrzeby żywieniowe oraz zdolność do przyswajania składników odżywczych. Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości białka i energii, konieczne jest odpowiednie zbilansowanie posiłków, Właściwe żywienie może ograniczyć ryzyko powikłań związanych z terapią, minimalizować skutki uboczne chemioterapii czy radioterapii oraz pozytywnie wpływać na układ odpornościowy. Dieta powinna być lekkostrawna, specjaliści zalecają unikanie potraw smażonych, wędzonych, konserwowanych oraz ostro przyprawionych, aby zmniejszyć obciążenie układu trawiennego. Właściwe zbilansowanie spożywanych posiłków powinno uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie chorego na energię i białko, co wspiera procesy regeneracyjne organizmu. W przypadku chorób dotykających układu pokarmowego, w diecie należy unikać potraw drażniących. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów, aby uniknąć odwodnienia i wspomagać procesy metaboliczne. Pacjent nie powinien wykluczać z diety żadnych składników odżywczych i stawiać na różnorodność, co pozwoli uniknąć niedoborów żywieniowych.

Partnerem spotkania w MCM jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego w dniu spotkania, w godzinach od 9.00 do 12.00, przy stanowisku NFZ na parterze można będzie porozmawiać o profilaktyce medycznej i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 14 688 05 50.

19.04.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |