Zawsze może być lepiej

 Jest znacznie lepiej, co nie oznacza, że jest dobrze. Chodzi o zainteresowanie profilaktycznymi badaniami w kierunku wykrywania raka piersi, które wzrosło po rozszerzeniu grupy pań uprawnionych do bezpłatnego skorzystania z mammografii.  O tym, dlaczego warto się badać, będzie mowa podczas kolejnego spotkania w Mościckim Centrum Medycznym, które odbędzie się w czwartek, 23 maja. Wciąż jeszcze można się zapisać.

 

Jest znacznie lepiej niż było, ale nie znaczy to, że sytuacji nie można poprawić. Chodzi o zainteresowanie profilaktycznymi badaniami w kierunku raka piersi, które znacznie wzrosło po tym, jak rozszerzono grupę pań uprawnionych bezpłatnie do skorzystania z mammografii. Obecnie do skorzystania Programu Profilaktyki Raka Piersi uprawnione są kobiety  w wieku od 45 do 74 lat.  Badania są zalecane dla kobiet w określonym wieku, ale mogą być również stosowane w profilaktyce dla młodszych kobiet, pochodzących z rodzin obciążonych rakiem piersi pod warunkiem, że decyzje o tym podejmie lekarz.

Regularne badania to jedno z kluczowych narzędzi w walce z rakiem piersi. Część kobiet, z różnych przyczyn unika wykonywania mammografii. Często jest to związane z obawami przed negatywnym  wynikiem, a trzeba pamiętać, że terapia choroby całkowicie wyleczalnej w pierwszym stadium, jest znacznie trudniejsza w przypadku zaawansowanego schorzenia. Innym powodem obaw jest dyskomfort fizyczny, związany z samym badaniem. Personel przeprowadzający diagnostykę to jednak doświadczone specjalistki, które na każdym etapie współpracują z pacjentkami i tłumaczą, z czego wynika procedura dotyczące wykonywania poszczególnych zdjęć.

W przypadku wczesnego wykrycia raka piersi, leczenie jest zazwyczaj mniej inwazyjne i szybsze. Regularne wykonywanie badań zwiększa świadomość własnego zdrowia i ryzyka wystąpienia chorób.

Dlaczego warto się badać? – odpowiedzi na to pytanie poświęcone będzie kolejne, otwarte edukacyjne spotkanie, które w Mościckim Centrum Medycznym odbędzie się 23 maja o godzinie 16.00. Podczas spotkania odbędzie się także instruktaż samobadania piersi, które powinny wykonywać wszystkie panie. Na badanie można się rejestrować osobiście w siedzibie spółki lub pod numerami telefonów 882 663 380 i 14 688 05 63. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej MCM na I piętrze siedziby spółki przy ulicy Kwiatkowskiego 15.

23.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |