Kondycja psychiczna pod nadzorem

 Prawie połowa Polaków doświadcza pogorszenia zdrowia psychicznego, kondycji psychicznej, samopoczucia bądź funkcjonowania psychicznego, a skala tego zjawiska niebezpiecznie się zwiększa. Dlatego nie bez znaczenia są inicjatywy podejmowane przez Centrum Zdrowia Psychicznego, takie jak Psycholog w każdej gminie czy Punkty Zgłoszeniowo-Konsultacyjne. Teraz placówka dodatkowo poszerza dostępność świadczeń.

 

Polacy mają wiele problemów w zakresie kondycji psychicznej. Jedna trzecia często czuje zniechęcenie czy znużenie, a więcej niż co czwarty bezradność. Skala zjawiska wciąż się powiększa, a na nie najlepszy stan psychiczny skarżą się coraz młodsi ludzie.

Zatrudnienie nowych lekarzy jest odpowiedzią na rosnące potrzeby udzielania specjalistycznych świadczeń psychiatrycznych w regionie. Przekłada się ono na krótsze terminy oczekiwań i większą dostępność porad. Obecnie, dzięki dołączeniu do zespołu Poradni lek. med. Kamili Warzechy oraz lek. med. Daniela Mencla, pacjenci mogą korzystać ze świadczeń w Tuchowie w każdą środę w godzinach od 15.00 do 20.00 raz w czwartki od 15.00 do 19.00. Od 5 sierpnia w tuchowskiej siedzibie Centrum Zdrowia przy Rynku 22, świadczeń udzielać będzie także lek. med. Aleksandra Pelc. Można będzie z nich skorzystać w każdy poniedziałek w godzinach od 14.00 do 18.00. Poradnia Zdrowia Psychicznego, prócz indywidualnych programów terapeutycznych dostosowanych do potrzeb pacjentów, oferuje też szerokie możliwości diagnostyczne oraz edukację i konsultację dla rodzin pacjentów.


Punkty - pogotowie psychiczne 24/7

Jak wynika z badania CBOS, 44 procent ankietowanych często doświadcza zdenerwowania i rozdrażnienia, a 17 procent odczuwa wściekłość. Przy podobnych problemach, w sytuacjach nagłych można szukać pomocy w Punktach Zgłoszeniowo-Konsultacyjnych. Dyżurują w nich zespoły złożone z psychologa i pielęgniarki. Specjaliści wysłuchają tu osób szukających pomocy i udzielą im niezbędnego wsparcia. Do punktów można się zgłaszać bez skierowania i wcześniejszej rejestracji. Można także telefonować. Do zespołu w Wierzchosławicach, który dyżuruje przez cała dobę, również w weekendy, pod numer 14 652 30 99. Do zespołu w Tuchowie, dyżurującego w tygodniu w godzinach od 8.00 do 18.00, pod numer 14 654 05 10. W obydwu punktach można otrzymać pomoc zarówno dla siebie, jak i dla kogoś bliskiego.

 

Psycholog w gminie - wsparcie na wyciągnięcie ręki

W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie, prężnie rozwija się także inicjatywa „Psycholog w gminie”. Już w niemal wszystkich, bo w 13 gminach powiatu tarnowskiego, oferowana jest bezpłatna pomoc psychologiczna oraz psychoterapeutyczna. W obliczu takich wyzwań, jak stres zawodowy czy trudności osobiste, łatwy dostęp do konsultacji psychologicznych jest bardzo istotny. Co ważne, psychologowie w ramach tej inicjatywy mają możliwość współpracy z lekarzami POZ, ponieważ poradnie psychologiczne zlokalizowane są w miejscach, gdzie świadczeń udzielają lekarze rodzinni.  Centrum Zdrowia Psychicznego gwarantuje, że osoby potrzebujące wsparcia mogą je otrzymać. Tego typu  świadczenia są szczególnie istotne w sytuacji, gdy ktoś nie wie, gdzie szukać pomocy lub wstydzi się zgłosić do specjalisty. Do psychologa można się zgłosić w: Ciężkowicach, Gromniku, Olszynach, Tuchowie, Radłowie, Ryglicach, Rzuchowej, Szerzynach, Wierzchosławicach, Wietrzychowicach, Wojnicz, Zakliczynie i Żabnie.  Rejestracja pod numerem tel. 533 667 981.

31.07.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |