Wakacje z cukrzycą

 Już około trzy milionów Polaków choruje na cukrzycę, a liczba ta systematycznie rośnie. Choroba jest również jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzyca nie stoi na przeszkodzie wakacyjnym wyjazdom, należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach.

 

Lato to czas wyjazdów, również dla osób mierzących się z cukrzycą. Podróżowanie nie jest przeciwwskazaniem w chorobie, należy jednak uwzględnić kilka aspektów. Przed wyjazdem warto porozmawiać ze swoim lekarzem. Taka konsultacja pomoże ocenić, czy stan zdrowia pozwala na zaplanowane aktywności i czy nie ma przeciwwskazań do odpoczynku w wybranym miejscu. Lekarz może również zaproponować ewentualne zmiany w terapii i wystawić zaświadczenie o chorobie, które może okazać się potrzebne, zwłaszcza za granicą.

Podczas przygotowań do wyjazdu ważne jest, aby odpowiednio zaplanować przewóz leków i sprzętu medycznego. Leki warto zabrać w dwóch różnych bagażach. Trzeba pamiętać o zapasowych bateriach do glukometru, a także o odpowiedniej liczbie pasków. Za granicę może się przydać zaświadczenie o chorobie w języku angielskim i przetłumaczone na lokalny język frazy, które mogą być potrzebne w sytuacjach awaryjnych, np. „mam cukrzycę” czy „wezwijcie lekarza” .

- Jedną z najważniejszych kwestii na wakacjach jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy. Monitoring glikemii pozwala na stały wgląd w poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne podczas zmiany diety, rytmu dnia czy aktywności fizycznej - tłumaczy Małgorzata Zyder, dietetyczka i edukatorka diabetologiczna Mościckiego Centrum Medycznego. Dodaje ona, że dzięki temu rozwiązaniu można zminimalizować ryzyko ciężkiej hipoglikemii oraz hiperglikemii, co jest kluczowe dla bezpiecznego spędzenia wakacji.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie się do podróży. Podczas jazdy samochodem należy zaplanować częste przerwy, aby zapobiec hiperglikemii związanej z długotrwałym siedzeniem. Warto unikać podróżowania nocą. Lecąc samolotem należy pamiętać, aby insulina i inne leki przewożone były w bagażu podręcznym, bo w luku bagażowym są narażone na przemrożenie. Warto także zadbać o odpowiednią ilość przekąsek.

Wakacje często wiążą się z zmianą trybu życia – późniejszym wstawaniem, nieregularnymi posiłkami i większą aktywnością fizyczną. Ważne jest, aby dostosować do tego terapię. Należy dopasować dawki insuliny do bieżącej aktywności i diety. Trzeba też  pamiętać, że wysiłek fizyczny obniża poziom cukru, należy więc dostosowywać do niego sposób odżywiania.

Podczas wakacyjnych upałów insulinę należy chronić przed wysokimi temperaturami. Przydatne mogą być termoizolacyjne etui, które utrzymują odpowiednią temperaturę przez około 12 godzin. Przy planowaniu dłuższej podróży samochodem, warto zaopatrzyć się w małą lodówkę turystyczną .

Jak przypomina portal dietetyk.org, szczególnie ważna jest troska o stopy. Trzeba unikać chodzenia boso, aby zapobiec otarciom i skaleczeniom. Jeśli takie uszkodzenie skóry już się pojawi, należy się skonsultować się z lekarzem. Koniecznie należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu – w ciepłym klimacie powinno się pić od 2 do 3 litrów płynów dziennie .

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, trzeba jednak pamiętać, że cukrzyca nie bierze urlopu. Regularny monitoring poziomu cukru, odpowiednie przygotowanie i dostosowanie terapii do nowego trybu życia, pozwolą cieszyć się odpoczynkiem bez obaw o zdrowie.

Na wakacjach musimy myśleć zarówno o swojej wygodzie, jak i o bezpieczeństwie. Żaden wyjazd nie będzie udany, jeśli cukry będą rozregulowane. Dlatego na czas letniego wypoczynku dobrze zaopatrzyć się w ciągły monitoring glikemii, nawet jeśli na co dzień z niego nie korzystamy. Dostępne na rynku rozwiązania, takie jak FreeStyle Libre, wymagają zakupu jedynie sensora oraz pobrania darmowej aplikacji na telefon. To wystarczy, by przez dwa tygodnie mieć cukry pod całkowitą kontrolą i zrobić sobie „wakacje od nakłuwania”.

Ciągły monitoring glikemii znacznie ułatwia utrzymywania glikemii na właściwym poziomie. Sensor FreeStyle Libre raportuje stężenie glukozy w płynie śródtkankowym co minutę i automatycznie zapisuje stężenie glukozy co 15 minut. W momencie skanowania sensora telefonem, dane zaciągają się do aplikacji na telefon i „rysują”wykres glikemii. W ten sposób uzyskujemy nie punktowy pomiar glikemii, ale wgląd w jej całodobowy profil. Tak precyzyjne dane odnośnie poziomów cukru są szczególnie przydatne wtedy, gdy zmieniają się aktywności pacjenta i jego dieta. Obserwując trendy glukozy (strzałki trendu) jesteśmy w stanie zapobiec ciężkiej hipoglikemii i znacznym przecukrzeniom.

Na czas wakacji wielu pacjentów, szczególnie młodzież, zmienia model stosowanej terapii. Planując aktywny wypoczynek czy wypoczynek w wodzie, wygodniej jest podawać insulinę wstrzykiwaczami, a nie pompą insulinową. Taka zmiana jest jak najbardziej możliwa, jednak zwiększa ryzyko rozregulowania glikemii. W takiej sytuacji monitoring glikemii także będzie bardzo pomocnym rozwiązaniem. Dokładny wgląd w glikemia pozwala bez większego ryzyka przestawić się w czasie wakacji z pompy na peny.

Nie sposób nie wspomnieć też o aplikacji LibreLinkUp, która umożliwia rodzicom czy innym opiekunom wgląd w glikemię dziecka, także wtedy, gdy przebywa ono na wyjeździe wiele kilometrów od domu. Takie rozwiązanie sprawia, że wyjazd młodej osoby z cukrzycą na samodzielny wyjazd przestaje być tak ogromnym wyzwaniem. Rodzice mając podgląd cukrów są spokojniejsi i zawsze mogą dziecku służyć wsparciem. To równocześnie bardzo cenna szkoła usamodzielniania się do życia z cukrzycą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.08.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |