Żywienie przy dolegliwościach pokarmowych

 Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, wzdęcia oraz przewlekłe biegunki, znacząco wpływają na jakość życia. Choć mogą mieć różne przyczyny, w wielu przypadkach to dieta odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z problemami. Więcej na ten temat można się będzie dowiedzieć podczas kolejnego edukacyjnego spotkania w cyklu „Z dziennika profilaktyka”, na które 29 sierpnia zaprasza Mościckie Centrum Medyczne.

 

W czwartek, 29 sierpnia, w Mościckim Centrum Medycznym przy ulicy Kwiatkowskiego 15 w Tarnowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Z dziennika profilaktyka”. Spotkanie, organizowane na sali konferencyjnej na I piętrze, rozpocznie się o godz.16.00, a jego tematem będą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Chociaż przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różnorodne, odpowiednio dobrana dieta może znacząco wspierać zdrowie układu pokarmowego. W każdym przypadku,  aby dostosować dietę do specyficznych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, ważne jest indywidualne podejście oraz konsultacja z dietetykiem lub lekarzem.

Jednym z najczęstszych problemów są wzdęcia. Wśród dietetycznych czynników wywołujących wzdęcia, są produkty o wysokiej zawartości fermentujących związków. - Zawierają je niektóre owoce np. jabłka, gruszki, warzywa takie jak cebula, czosnek oraz rośliny strączkowe, w przypadku nietolerancji laktozy także produkty mleczne. Należą do nich także słodziki, zawierające sorbitol i mannitol – wylicza Aleksandra Padło, dietetyczka MCM, która poprowadzi spotkanie. Ograniczenie spożycia tych produktów może pomóc w zmniejszeniu objawów. Mogą je łagodzić również napary z ziół, takich jak koper włoski czy rumianek.

Sporą część populacji dotykają zaparcia. Jednym z ważnych elementów zapobiegania im, jest dieta bogata w błonnik. Pomocny może tu być zarówno błonnik nierozpuszczalny, obecny głównie w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach, jak i błonnik rozpuszczalny, znajdujący się m.in. w owsie, jęczmieniu i lnie. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Dieta powinna również zawierać fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry i maślanki, które są źródłem probiotyków.

Wynikiem wielu czynników, w tym infekcji, chorób zapalnych jelit, nietolerancji pokarmowych czy reakcji na leki, mogą być przewlekłe biegunki. Właściwe żywienie jest tutaj niezwykle istotne. - Ważne, by dieta była łatwostrawna i bogata w produkty, które nie drażnią przewodu pokarmowego. Zaleca się unikanie tłustych, smażonych potraw, pikantnych przypraw oraz produktów zawierających kofeinę i alkohol. Wśród rekomendowanych są takie produkty jak: banany, jabłka, ryż biały, marchew i ziemniaki. Ważne jest również uzupełnianie utraconych płynów i elektrolitów – tłumaczy dietetyczka MCM.

27.08.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |