W polskim społeczeństwie, choć i tak jest już lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, wciąż jeszcze wizyta u psychologa lub psychiatry jest tematem wstydliwym. Polacy nie potrafią rozmawiać o emocjach, nie znają podstawowych mechanizmów psychiki i nadal panuje przeświadczenie, że porada psychologiczna oznacza chorobę psychiczną. Tymczasem psychika jest tak samo ważna, jak każdy inny aspekt zdrowia. Na szczęście możliwości uzyskania pomocy jest coraz więcej.
Niemal każdemu zdarza się doświadczyć kryzysu. Powodem może być śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy lub inne, nagłe i trudne wydarzenia. Kolejnym są kłopoty związane z relacjami interpersonalnymi - konflikty w związkach, problemy w relacjach rodzinnych, trudności w komunikowaniu się. Wszystko to może spowodować okresowe obniżenie nastroju, intensywne odczuwanie stresu i trudności w radzeniu sobie ze zmianami. Jeżeli zmiany te z czasem mijają, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak utrzymują się długo, uczucia i emocje zaczynają determinować codzienne funkcjonowanie, a problemów nie potrafimy rozwiązać samodzielnie, wsparciem może okazać się pomoc psychologiczna. Niestety, w Polsce wizyta u psychiatry czy psychologa wciąż jest tematem wstydliwym, związanym z przeświadczeniem, że porada psychologiczna oznacza chorobę psychiczną. Powstrzymuje to wiele osób przed wizytą u specjalisty, choć często jest to jedyny sposób, by porozmawiać otwarcie z kimś, kto bez oceny i krytyki wysłucha, a przede wszystkim pomoże. Również na szczęście coraz więcej mówi się o dobrostanie psychicznym i konieczności dbania o uczucia i emocje, a zdrowie psychiczne powoli, ale jednak, staje się elementem tak samo ważnym, jak każdy inny element organizmu. W dodatku psychologa nie trzeba już odwiedzać osobiście. W Internecie znaleźć można wiele instytucji i placówek, które porad udzielają przez telefon. Osobiście polecam sprawdzoną stronę ePsycholodzy. Pełen profesjonalizm, a porad zasięgnąć tu można nie tylko dla siebie, ale i dla osób bliskich. Pomocą służą psycholodzy, psychoterapeuci, specjaliści terapii uzależnień, psychotraumatolodzy, psychoonkolodzy, psychodietetycy, seksuolodzy i specjaliści ds. interwencji kryzysowej. Wachlarz usług jest więc bardzo szeroki, a w wyborze odpowiedniego specjalisty pomaga konsultant podczas rozmowy wstępnej. Psychoterapia prowadzona jest online, co jednak nie oznacza ani gorszej jakości, ani ograniczeń. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach jest to forma terapii bardzo ceniona przez pacjentów. Najlepiej jednak zapoznać się ze stroną i z pracującymi tam lekarzami. Można zrobić to natychmiast poprzez link https://webep1.com/go/d39f8dde3c
Usługi są płatne, tak jak wiele innych usług w obszarze zdrowia. Jeśli jednak nie wahamy się korzystać z prywatnego leczenia np. nerek, dlaczego nie chcemy zrobić tego dla własnej psychiki? Życie przynosi niespodziewanie wiele sytuacji, w których należy, a nawet powinno się skorzystać ze wsparcia psychologicznego.