Cisza przed zawałem

 W Polsce wciąż niemal połowę zgonów powodują choroby układu krążenia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Jednym z dostępnych , bezpłatnych i skutecznych narzędzi, jest Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który realizuje Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie. Badania są przeznaczone dla osób w wieku 35–65 lat, które nie korzystały z programu w ostatnich 5 latach.

 

Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie  realizuje program CHUK czyli Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. W programie mogą wziąć udział pacjenci korzystający w Mościckim Centrum z podstawowej opieki medycznej, u których nie została już wcześniej zdiagnozowana choroba układu krążenia. Uczestnictwo w programie nie wymaga skierowania — wystarczy zgłosić się do koordynatorów podstawowej opieki zdrowotnej w MCM do pokoju nr 19 lub 23 albo zatelefonować pod numer 14 688 05 88. – Najgroźniejsze choroby zaczynają się po cichu. Program CHUK to szansa, by je zdiagnozować na wczesnym etapie – zachęcam Justyna Zborowska, koordynatorka POZ z Mościckiego Centrum Medycznego. W ramach programu wykonywane są proste lecz istotne badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi i badania laboratoryjne: glukoza na czczo, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy. Następuje także obliczenie wskaźnika masy ciała i ocena ryzyka wystąpienia choroby układu krążenia w ciągu 10 lat (tzw. SCORE). Przeprowadzany jest również wywiad dotyczący stylu życia, aktywności fizycznej, palenia tytoniu i obciążeń rodzinnych. Na podstawie wyników lekarz POZ podejmuje decyzję o dalszych krokach — np. edukacji zdrowotnej, modyfikacji stylu życia, ewentualnym skierowaniu do specjalisty lub dalszej diagnostyki.

Choroby układu krążenia rozwijają się powoli i często bezobjawowo. Nadciśnienie, podwyższony cholesterol czy glukoza nie dają początkowo żadnych dolegliwości. Udział w programie pozwala wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie — zanim pojawi się ryzyko zawału lub udaru. To szybkie, bezpłatne i dostępne bez kolejki badania, które mogą uratować życie, a na pewno zdrowie. Z punktu widzenia zdrowia publicznego są jednym z najbardziej opłacalnych świadczeń profilaktycznych. CHUK to program profilaktyczny, a nie diagnostyczno-leczniczy. Jego celem jest zapobieganie chorobom, a nie ich leczenie.

16.05.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |