Turystyka szansą regionu

„Mega byczenie” to tylko jeden z sześciu pakietów turystyki wiejskiej jakie powstały na terenie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. Pozostałe brzmią równie zachęcająco dla przeciętnego mieszczucha, a pomysły LGD na tyle spodobały się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że przedstawiciele podobnych grup z całego kraju podczas wizyty studyjnej poznawali mozolny proces budowania marki w turystyce wiejskiej.

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, obejmująca swym zasięgiem tereny Gmin: Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn, została wybrana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do przeprowadzenia wizyty studyjnej dla około 45 przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z terenu całego kraju.
W trakcie wizyty przedstawiciele LGD zapoznawali się z procesem budowania marki w turystyce wiejskiej z bliska przyglądając się pakietom sieciowego produktu turystycznego na polskiej wsi, jakie powstały na terenie LGD Dunajec-Biała. A są to pakiety, których nazwy brzmią nad wyraz zachęcająco. Największe zainteresowanie wzbudza oferta pod miłym dla ucha tytułem „Mega byczenie” - pobyt na wsi, totalny relaks, kompletne lenistwo, ucieczka na łono natury, minimum wysiłku, kontakt z dziewiczą przyrodą, konkurs na najciekawszy sposób na nic nierobienie czyli konkurs dla wszystkich. Jest to niewątpliwie oferta, która „pójdzie” jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Pozostałe też zresztą nie zostają w tyle - „Burza ziół i zapachów” czyli nauka zbierania, rozróżniania, przetwarzania i wykorzystywania ziół w celach dekoracyjnych, kosmetycznych, zapachowych i leczniczych, dodatkowe atrakcje w formie warsztatów. „Przygoda z fasolą” - unikalna oferta przeżycia ciekawych doznań kulinarnych oraz magii małych miasteczek w krainie fasoli nad Dunajcem. Tu również dodatkowe atrakcje w formie warsztatów. „Weekend, przyroda, runo leśne i zdrowy ruch” to po prostu nauka zbierania runa leśnego, wędrówki po lesie, kontakt z przyrodą, wypoczynek i relaks. „Wiejskie odprężenie” - sposób na stres i zbyt szybkie tempo życia. Gwarantuje ucieczkę od ludzi, znajomych, szefostwa i... psychologa, który już nie potrafi pomóc. Przy tym pełne wyżywienie i święty spokój.
I wreszcie „Odnaleźć smak ryby” czyli nauka prawidłowego wędzenia ryb, kontakt z przyrodą, wypoczynek i relaks.
Kolejne pakiety są na etapie przygotowywania i pojawią się w najbliższym czasie. Jak mówi Jan Czaja – kierownik Biura LGD Dunajec-Biała – w ramach sieciowego produktu turystyki wiejskiej w najbliższym czasie gospodarstwa agroturystyczne z terenu gmin: Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn przygotują około 50 pakietów. Planuje się też nawiązanie kontaktu z biurami podróży.
Na te działania przeznaczono około 35 milionów złotych, zaś ich spożytkowanie zależy od oddolnych inicjatyw społeczności lokalnych.
08.05.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |