Wykrywacz chorób – rezonans magnetyczny

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest nowoczesną i bardzo dokładną pomocą dla lekarza. Jest również najbardziej precyzyjną metodą w diagnozie chorób nowotworowych. Przy korzyściach jakie niesie ze sobą ta metoda, najmniej ważny wydaje się fakt, że jest to jedno z najdroższych badań w radiologii. W tarnowskim Szpitalu im. św. Łukasza otwarto pracownię rezonansu magnetycznego.

7 maja w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie otwarto uroczyście pracownię rezonansu magnetycznego. W obecności lekarzy, pielęgniarek i zaproszonych gości, otwarcia dokonał Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego i Anna Czech, dyrektor szpitala.
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego MRI jest nowoczesną i bardzo dokładną pomocą dla lekarza, przedstawiając obraz przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Ten „obraz magnetyczny” dostarcza bardzo dużo dokładnych informacji odnośnie rozmieszczenia, wielkości i składu badanych tkanek ciała. Wiedza ta może mieć podstawowe znaczenie w sformułowaniu szybkiej i prawidłowej diagnozy. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Badanie jest też całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje i nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego.
Rezonans magnetyczny jest obecnie najbardziej wszechstronną i precyzyjną metodą w diagnozie raka. Umożliwia odwzorowanie nawet niewielkich zmian nowotworowych w prawie każdym narządzie i tkance ciała. Co więcej, pozwala na pokazanie dynamiki tych zmian i stopnia ich „złośliwości” w stosunku do organizmu.



08.05.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |